Sığınmacılara yardımlar özveriyle ulaşıyor

Sığınmacılara yardımlar özveriyle ulaşıyor
Sığınmacılara yardımlar özveriyle ulaşıyor
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelileri Elazığ'da karşılayan İHH İnsani Yardım Vakfı Elazığ Mülteci Birimi Sorumlusu ve esnaf Rüstem Susalan, hava şartlarının giderek ağırlaştığı bugünlerde, özveriyle her gün onlarca kişinin derdine derman olmaya çalışıyor - Susalan: - "Özellikle elleri buz tutmuş küçücük çocukları görünce, bundan etkilenmemek mümkün değil"

ELAZIĞ (AA) - RAMAZAN KAYA - Elazığlı esnaf ve yardım gönüllüsü Rüstem Susalan, kentte sığınmak zorunda kalan Suriyelileri her gün otogarda karşılayarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırmasına vesile oluyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'de kendi imkanlarıyla hayata tutunmaya çalışan sığınmacılara yardım yapan vatandaşların bağışları, hava şartlarının kötüleştiği bugünlerde, sivil toplum kuruluşları görevlilerinin özverileri sayesinde en kısa süre içinde ihtiyaç sahibiyle buluşuyor.

Elazığ Otogarı'nda ayakkabıcılık yapan ve aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Elazığ Mülteci Birimi Sorumlusu olan Rüstem Susalan (38), kente gelen sığınmacıları karşılıyor.

Bir yandan kendi ekmeğini kazanmaya çalışan Susalan bir yandan da kente gelen ve zor durumda kalan sığınmacıların yardımına koşuyor.

Susalan, ilk olarak kalacak yer temin ettiği misafirlerinin diğer temel ihtiyaçlarını ise hayırseverlerden vakfa gelen bağışlarla gidermeye çalışıyor.

Rüstem Susalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elinden geldiği kadar sığınmacılara destek olmaya gayret ettiğini söyledi.

Vakıf aracılığıyla temin edilen yardımları gönüllü arkadaşlarıyla paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirten Susalan, şu ana kadar yaklaşık 500 kişiye destek olduklarını kaydetti.

Özellikle soğuk kış günlerinde sığınmacıların barınma ve giyinme ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Susalan, şöyle konuştu:

"Özellikle elleri buz tutmuş küçücük çocukları görünce, bundan etkilenmemek mümkün değil. Kente yeni gelen aileler eşyalarını nereden aldıklarını birbirlerine soruyorlar. Benden aldıklarını öğrenince, buraya geliyorlar. Burada da elimizden geldiği ölçüde sağ olsun halkımızın yardımlarıyla eski fakat kullanılabilir eşyaları topluyoruz. Ben de bu eşyaları, ihtiyacın olduğu adreslere teslim ediyorum. Nakdi yardımlarla da onların diğer eksiklerini karşılamaya çalışıyoruz."

- "General, 75 liraya muhtaç oldu"

Susalan, sığınmacıların işlemleriyle ilgilenirken zaman zaman duygulandığını ifade etti.

Yardım alanlar arasında ülkesinde üst düzey konumda bulunan kişilerin de bulunduğunu anlatan Susalan, "Geçen gün buraya 2 kişi geldi. 'Suriye'de ne iş yapıyorsunuz?' dedim. Biri, 'Ben generalim' dedi, yanındaki kişi de 'ben yüzbaşıyım' dedi. 'Bizi Diyanet Vakfı'na götür. Orada 75 lira veriyorlarmış' dediklerini söyledi. Düşünün, general 75 liraya muhtaç oldu, bugün hiç kimse, elindeki o nimetlerin yarın ne olacağını bilmiyor" diye konuştu.

Rüstem Susalan, ülkesinde yaralanmış bir çok mülteciyi de tedavi ettirdiklerine değinerek, sağlığına kavuştuktan sonra ülkesine dönen çok sayıda Suriyeli ile telefonda görüştüklerini kaydetti.

- "Rüstem abi ve İHH'ya teşekkür"

Suriyeli Salah Asker (35) ise eşi ve 6 çocuğuyla birlikte önceki gün Esed rejiminin ve Rusya uçaklarının attığı bombalardan kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

Elazığ'da bulunan akrabalarının daveti üzerine kentte geldiklerini belirten Asker, yakınlarıyla beraber 12 kişi bir evde kaldıklarını aktardı.

Susalan'dan yardım istediklerini dile getiren Asker, "Hiç eşyamız yoktu bize buzdolabı, halı, çamaşır makinesi, soba, battaniye getirmiş Allah ondan razı olsun. Rüstem abi ve İHH'ya teşekkür ediyorum. Biz Türkiye'den çok memnunuz" ifadelerini kullandı.

Suriyeli Muhammed el Ali (30) de 4 kişilik ailesiyle bir hafta önce Humus'tan geldiğini söyledi.

Ülkesinde devam eden savaşta Esed askerlerinin babasını öldürdüğünü anlatan Ali, 6 yaşındaki kızının ise atılan bomba sonrası işitme kaybı yaşadığını belirtti.

Kızının tedavisi için Türkiye'ye geldiğini kaydeden Ali, kendilerine sahip çıkan ve tedavilerine destek sunan Susalan'a teşekkür etti.