TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Serdar:

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Serdar:
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Serdar:
- "Darbe kalıntıları olan ve zaman zaman reforme edilmiş bu anayasanın artık baştan sona tanzim edilerek yeniden düzenlenmesi temel programlarımız arasındadır"

ELAZIĞ (AA) - TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, "Darbe kalıntıları olan ve zaman zaman reforme edilmiş bu anayasanın artık baştan sona tanzim edilerek yeniden düzenlenmesi temel programlarımız arasındadır" dedi.

Vali Murat Zorluoğlu'nu makamında ziyaret eden Serdar, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Meclis'ten güvenoyu alan 64. hükümetin görevine başlamasının ardından, hükümet programının Meclis'te okunduğunu ve üzerinde birtakım müzakereler yapıldığını belirtti.

Partisinin hükümet programına bakıldığında özellikle ikinci atılım dönemini ve Türkiye'yi orta gelir seviyesinden alıp üst gelir seviyesine taşımayı hedefleyen bir program içerdiğini anlatan Ömer Serdar, anayasanın değiştirilmesinin temel programları arasında bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin artık sivil katılımcı ve özgürlük alanlarını tahkim eden, genişleten özgür yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Serdar, şöyle devam etti:

"Darbe kalıntıları olan, zaman zaman reforme edilmiş bu anayasanın artık baştan sona tanzim edilerek yeniden düzenlenmesi temel programlarımız arasındadır. Tabi bunu bir uzlaşmayla yapacağız. Sayın Başbakanımızın hükümet programında da söylediği gibi yeni anayasayı Meclis'teki mutabakatla, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, sosyal tarafların mutabakatıyla oluşturmak istiyoruz."

- Terörle mücadele

Türkiye'deki terör hadiselerinin bir an önce bitmesi ve ülkede birlik, beraberlik ve kardeşliğin yeniden daha güçlü bir şekilde tesis olması temennisinde bulunan Serdar, devletin terörle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğini, bu konuda hiç kimsenin endişe etmemesi gerektiğini kaydetti.

Terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Serdar, "Bu şehitler bizim şehitlerimiz ve acılarımızdır. Ancak bölgede kamu otoritesi ve kamu güvenliği yerleşinceye kadar bu mücadele devam edecektir. Terör örgütü silahlarını gömünceye kadar bölgenin huzur ve güvenliği tesis edilinceye kadar bu mücadele devam edecektir" diye konuştu.