Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Elazığ'da çoğunluğu gençlerden oluşan grup, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da çoğunluğu gençlerden oluşan grup, Mersin'in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto amacıyla yürüyüş yaptı.

Bazı sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde Elazığ Öğretmenevi önünde ellerinde çeşitli pankartlarla toplanan grup, "Kadına uzanan eller kırılsın", "Susma haykır, tecavüze hayır", "Özgecan ölümsüzdür" ve "İdam, idam" şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Gazi Caddesi üzerinden Valilik binasına doğru yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Daha sonra ters istikamette yürüyüşe geçen grup, Gazi Caddesi'nden Yunus Emre Bulvarına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

Yürüyüş öncesinde grup adına basın açıklaması yapan Alparslan Yalçın, amaçlarının Özgecan Aslan'a yapılan vahşeti toplumun her kesiminden insanlarla protesto ederek, Elazığ'ın da buna sessiz kalmadığını göstermek olduğunu söyledi.

Yapılanın insanlık dışı olduğu dile getiren Yalçın, suçlulara gereken cezanın verilmesi için bir kamuoyu oluşturmak istediklerini belirtti.

MHP İl Başkanı Abdulvahap Erdem ise Mersin'de genç bir kıza yapılan bu vahşeti şiddetle kınadıklarını belirterek, "Kanunda bu suçun cezası gerçekten caydırıcı değil. Cezalar caydırıcı olmayınca da bu olayların ardı arkası kesilmiyor. Bir hukukçu kimliğimle şunu ifade etmek istiyorum; cinsel saldırı, adam öldürme ve vatana ihanet suçları için artık bir an önce bunun Meclis gündemine gelmesi ve Meclis tarafından kabul edilerek Türk Ceza Yasası'nda yapılacak bir değişiklikle bu suçun cezasının idam olması gerekmektedir" şeklinde konuştu.