Yetişkinler de diploma heyecanı

Yetişkinler de diploma heyecanı
Yetişkinler de diploma heyecanı
ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde okuma yazma öğrenen 15-70 yaş arası 336 kişi diploma almaya hak kazandı.Gümüşkavak İlk ve...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde okuma yazma öğrenen 15-70 yaş arası 336 kişi diploma almaya hak kazandı.

Gümüşkavak İlk ve Orta Okulunda, 2015-2016 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası etkinliği kapsamında düzenlenen törende Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda okuma yazma öğrenen kursiyerlerden bazılarına temsili olarak diploma verildi.

Etkinlikte konuşan Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazim Atıcı, müdürlük olarak  sosyal , kültürel, mesleki ve teknik kursların yanı sıra herhangi bir nedenle okuyamamış bireylerin eğitimine katkı sunmak amacıyla okuma yazma kursları açtıklarını söyledi.

Kursların birinci ve ikinci kademe olarak açıldığını ve 15 ile 70 yaş arasındaki vatandaşların katıldığını bildiren Atıcı, ''Kurslarımız, ilimizin farklı yerlerinde ve Halk Eğitim Müdürlük binamızda var. 2014-2015 eğitim öğretim yılında birinci kademede 186, ikinci kademede 150 kursiyerimiz başarıyla kurslarımızı tamamladı'' diye konuştu.

Kursları tamamladıktan sonra açıktan orta okul, lise ve üniversite okuyanların da olduğunu söyleyen Atıcı, şunları dile getirdi:

''Bunları gördükçe mutlu oluyoruz. Eğitim, beşikten mezara olan bir olgu. İnsanların her yaşta gelip eğitim alması bizi mutlu ediyor. Özellikle kırsal kesimlerde eğitim alamamış vatandaşları da halk eğitim müdürlüğümüze bekliyoruz. Bizdeki okuma yazma kurslarında kursiyer sayısı hiçbir zaman önemli değil. Bir kişi de olsa biz ona o eğitimi veriyoruz.''

Yetişkinler ilk kademe kursunu başarıyla tamamlayan ve diploma almaya hak kazanan 55 yaşındaki Suna Tan, ''Rahmetli babam bırakmadı okuyayım. Hep derdi 'Kızım okuyacaksın da ne yapacaksın. Sevgiline mektup mu yazacaksın?'' Ben de okumak istedim'' dedi.

Babasının, erkek kardeşlerinin eğitimi için emek verdiğini, onların ise okumadığını söyleyen Tan, ''Ben de kendimi böyle yetiştirdim. Diploma hasreti hep içimde vardı. Diploma almak için geldim kursa yazıldım. Diplomayı da hak ettik şükür. Bundan sonra da devam edeceğim. Çünkü içimde heves var. İnşallah liseyi de alacağım'' şeklinde konuştu.

Okumanın yaşı olmadığını vurgulayan Tan, şöyle devam etti:

''55 yaşındayım. İki oğlum bir kızım, 7 tane de torunum var. Onlara 'bakın beni örnek alın, okuyun' diyorum. Onları daha ilerilerde görmek istiyorum. 'Ömrüm yettikçe bende sizinle nereye kadar gelirse geleceğim' diyorum. Okumak için çok hevesim var. İnşallah benim hevesim torunlarıma gençlere yansır. Okusunlar, dağda bağda gezmektense yurdumuzu daha ileri götürsünler. Gençliğimiz daha ileriye gitsin.''

Üniversiteye dönük hayallerinin de olduğunu, bilgisayarı çok sevdiğini aktaran Tan, ''İnşallah, bir de bakarsınız karşınıza bilgisayar mühendisi olarak çıkarım'' diye konuştu.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Erkek

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  2015