1 Kasım seçimleri nasıl gidiyor?

1 Kasım seçimleri nasıl gidiyor?
1 Kasım seçimleri nasıl gidiyor?
Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili seçimleri için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları 8 Ekim'de oy kullanmaya başladı. Seçim şeffaflığını artırmak için çalışan sivil insiyatif Gurbetin Oyları, Türkiye vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Almanya'daki seçimlerin ilk 7 gününün nasıl geçtiğine dair bir rapor hazırladı.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye ’de 1 Kasım 2015’te gerçekleşecek Erken Seçim için oy kullanmaya bundan 8 gün önce başladı. Almanya ’da yaşayan Türkiye vatandaşları çoğu seçim bölgesindeki Türkiye konsolosluklarında oylarını vermeye devam ediyor. Sandık güvenliği ve seçim şeffaflığı için yurt dışındaki seçimlerde aktif rol oynayan sivil insiyatif Gurbetin Oyları, Almanya’daki seçimin ilk 7 gününe dair bir rapor hazırladı. Raporda geçtiğimiz seçimlere göre gelişme göstermiş noktalar da var, dile getirilmiş şikâyetlere rağmen bu seçimde de devam eden aksaklıklar da.

SANDIK ALANLARINDA YER SIKINTISI

Gurbetin Oyları’nın hazırladığı raporda ilk dikkat çeken nokta sandık alanı düzenindeki aksaklıklar. Sandık alanlarının küçüklüğünün yarattığı yer problemi, sandık müşahitlerinin işlemleri izlemesinin önünde teşkil ediyor. Buna ek olarak, oy verme kabinlerinin sandık kurulunun arkasında olması da oy kullanan seçmenin takip edilmesini zorlaştırıyor.

SANDIK SAYISININ ARTIRILMASI İYİ BİR GELİŞME

Bu seçimde, oy kullanma işleminin daha yoğun olacağının öngörüldüğü resmi tatil ve hafta sonu günlerinde seçmenler sandıklara 10-20 kişilik gruplar halinde alınmaya başlandı. Ayrıca yine yoğunluk beklenen günlerde artırılan sandık sayısı, sandık başındaki yığılmaları engelledi. Hazırlanan raporda bu gelişim, ‘sevindirici’ olarak belirtiliyor.

AYNI PROBLEMLER DEVAM EDİYOR

Geçen seçimlerde gözlenen birtakım aksaklıklar bu seçimlerde de devam ediyor. Örneğin, acil durumlarda müdahale edilebilmesi için bir ambulans ve sağlık ekibi seçim alanında hazır bulunmuyor. Buna ek olarak, seçmene gereken açıklamanın eksik yapıldığı ya da yapılmadığı durumlarla, sandık kurulu üyelerinin seçim mevzuatına hakim olmamalarından kaynaklanan usulsüzlüklerde Almanya’daki seçimin ilk 7 gününe dair hazırlanan rapora yansıyanlardan.

SEÇMENLERİN ŞİKAYETLERİ

Yurt dışında oy kullanacakların seçmen kaydını önceden kontrol etmemesi yüzünden yaşanan alışılmış sıkıntılara bu seçimde de rastlandı. Seçmen kayıtları ya Türkiye’de ya da Almanya'da başka bir şehirde çıkan seçmenlere rastlandı. Ayrıca, aile fertlerinden birinin bağlı olduğu konsolosluğun tüm aile için geçerli olduğunu düşünerek seçmen kaydını kontrol etmeyen kişiler olduğu da raporda verilen bilgiler arasında.

EN ÇOK KARŞILAŞILAN USULSÜZLÜKLER

Gurbetin Oyları’nın hazırladığı raporda, karşılaşılan usulsüzlüklerinin çoğunun seçim mevzuatının iyi bilinmemesinden kaynaklandığı açıkça belirtilmiş. Oy kabinine birden fazla kişinin girmesi, oyların fotoğraflarının çekilmesi, kabinde seçmenlerin birbirine müdahale etmesi ve  oy kullanacak kişi için, ‘mührü nereye basacağını bilemez’ gibi ifadelerle oy verme anına müdahil olmaya çalışılması ise Almanya’nın seçimlerinde ilk 7 gün boyunca en çok gözlenen usulsüzlükler olarak sıralanmış.

MÜŞAHİTLERİN FAYDASI

Son seçimlerde sayılarında çarpıcı bir artış olan sandık müşahitlerinin varlığı ise seçimin şeffaflığı açısından oldukça olumlu etkiye sahip. Raporda, sandık başkanı ve üyelerinin, müşahitlerin tutanak tutma haklarını tutarlı ve titiz iş yapmak için bir yaptırım olarak gördüğü de belirtilmiş. Müşahitlik yaparak yalnızca orada bulunmanın dahi seçim güvenliği açısından çok önemli olduğu yine Gurbetin Oyları’nın hazırladığı raporda dikkat çeken diğer bir nokta.