3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Erzincan'da etkinlik düzenlendi

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce, Engelsiz Yaşam Merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Vekili Ahmet Türköz, son yıllarda engellilerin toplumsal hayata kazandırılması için ciddi faaliyetler ve yatırımların yapıldığını söyledi.

Dünyada 120 insandan birinin engelli olduğunu ifade eden Türköz, şöyle konuştu:

"Bu da hemen hemen her ailede bir engelli var anlamına geliyor. Ülkemizde ise 1 milyon 800 bin civarında engelli var. Bu rakamda yaklaşık 40 kişiden bir kişiye tekabul ediyor. Ama biz bu insanları toplumda geçmişte göremiyorduk. Neden, çünkü bunlar aileler tarafından saklanan gizlenen, belki utanç vesilesi olarak değerlendiriliyordu. Toplum içerisine çıkarılmıyordu ve evlerde bekletiliyorlardı. Bir anlamda kader mahkumuydular. Ama son yıllarda yapılan yatırımlarla, atılımlarla engellilerimizi sokaklarda görmeye başladık. Sokaklarımızı buna göre dizayn etmek zorunluluğu hasıl oldu ve bunu gerçekleştirdik. Kamu kurumlarımızda engellilerin erişebilirlikleriyle ilgili çalışmalar yapıldı."

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan ise öncelikli hedeflerinin, toplumumun bir parçası olan engellilerin, umutlu olmalarını ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşturulması olduğunu belirtti.

Engelli olmanın kimsenin kendi tercihi olmadığını belirten Doğan, "Toplum olarak insanları olduğu gibi kabullenerek, farklılıklara tahammül edebilmeliyiz. İnsan olma felsefemizin ve şiarımızın gereği hedefimiz, engelli bireylerimizin kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilmeleri ve kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlamaktır" dedi.

Konuşmaların ardından engellilerin hazırladığı müzik dinletisi ve skeç gösteriler sunuldu.

Törene, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Orhan Tonğ, Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.