Başsavcı Aldemir gazetecilere seminer verdi

Başsavcı Aldemir gazetecilere seminer verdi
Başsavcı Aldemir gazetecilere seminer verdi
- Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Aldemir, gazetecilere "adli haberlerin basın yoluyla yayınlanması" kolunu seminer verdi

ERZİNCAN (AA) - Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir, gazetecilerle adli konuların haberleştirilirken hukuk ilkeleri açısından dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen eğitim semineri ile kentte çalışan gazeteciler adil konuların haberleştirilmesinde hukuk ilkeleri açısından dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirildi. 

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Aldemir, seminerde yaptığı sunumda, gazetecilerin adli konularda haber yaparken hakkında soruşturma ya da kovuşturma yürütülen kişilerin toplumdaki saygınlığının zedelenmemesi için hukuka uygunluk kriterleri içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bireysel ve toplumsal bilgilenmeden beklenen işlevin gerçekleşmesi için haberin gerçek ve saptırılmamış olması gerektiğini dile getiren Aldemir, şunları kaydetti: 

"Basın görevini ifa ederken öncelikle gerçeğe uygun şekilde objektif sınırlar içinde hareket etmeli, haberlerinde, eleştiri ve yorumlarında gerçeğe bağlı kalmalıdır. Basının gerçeğe uygun bir haber vermesi, aynı zamanda gazetecinin bir olayı doğru sayılabilmesi için haber objektif ve inandırıcı olmalıdır." 

Semineri, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Demirci, Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı görevlileri ile kentte çalışan gazeteciler izledi.