CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzincan'da

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzincan'da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzincan'da
- Kılıçdaroğlu: - "Kavgadan bu millet bıktı. Kavga etmek istemiyor. Vatandaş huzur istiyor, refah istiyor, çocuğuna iş istiyor. Ne oluyor peki? Neden siyasette bu kavga? Kavgayı bırakacağım, bırakıyoruz da zaten. Yeni bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirmek istiyoruz" - "Türkiye bir terör belasının içine girdi. CHP'den başka Türkiye'yi terör belasından hiçbir parti kurtaramaz"

ERZİNCAN (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , milletin kavgadan bıktığını, huzur ve refah istediğini belirterek, "Ne oluyor peki? Neden siyasette bu kavga? Kavgayı bırakacağım, bırakıyoruz da zaten. Yeni bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirmek istiyoruz" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisince Erzincan Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da yapılan seçimle halkın iradesini ortaya koyduğunu ama Türkiye'nin onca sorunu varken, iktidarın halkı "bana 400 milletvekili vermedin" diye yeniden sandığa götürdüğünü ileri sürdü. 

Bunun yanlış olduğunu söylediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Ben bugüne kadar hiçbir vatandaşıma, 'niye şu ya da bu partiye oy verdin?' diye asla ve asla sitem etmedim. Arzu eden istediği partiye oy verir çünkü ben demokrasiye inanıyorum. Bu ülkenin sorunları var, çözmemiz gerekiyor. Bütün vatandaşlarıma, oy veren ya da vermeyen bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, 7 Haziran'dan sonra hiçbir Allah'ın kulu çıkıp da CHP şu konuda yanlış yaptı diyemez. Her şeyi milleti düşünerek, ülkemizi düşünerek yaptım. Uzlaşmadan yana olduk. Kavgadan bu millet bıktı. Kavga etmek istemiyor. Vatandaş huzur istiyor, refah istiyor, çocuğuna iş istiyor. Esnaf alışveriş yapmak istiyor, kazanmak istiyor. Tüccar kazanmak istiyor. Ne oluyor peki, ne oluyor? Neden siyasette bu kavga? Kavgayı bırakacağım, bırakıyoruz da zaten. Yeni bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirmek istiyoruz." 

- "Kılıçdaroğlu, halk için çalışır" 

Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan bir şeyi unutmamalarını isteyerek, "Günyüzüne de çıkmış durumda; Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Bizim gerçeğimiz bu. Ben rahmetli Ecevit'in geleneğinden geliyorum. Ecevit derdi ki, 'ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen'.  Sözüm söz, bu ülkeye insanca, hakça bir düzeni getireceğim" dedi.

Mitinge katılanların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret içeren sloganlar atmasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu, bunu yapmamalarını istedi. 

Kılıçdaroğlu, hiçbir vatandaşı ötekileştirmeden hakça bir düzen inşa edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Birisi geliyor din üzerinden siyaset yapıyor. Ben bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Kimin elinde böyle bir terazi var ki, bu daha az Müslüman, bu daha fazla Müslüman diye? Bence yok, kesinlikle böyle bir şey yok. İbadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Herkesin inancına saygılıyız. Bir gurupta etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyor. Bu da yanlıştır. Siyasette etnik kimlik tartışılmaz. Hangimiz anne ve babamızı seçebiliyoruz. Ana ve babamızı seçme özgürlüğümüz kimde var? Hepimiz annemizle babamızla gurur duyarız. Soyumuzla sopumuzla gurur duyarız. Benim siyaset anlayışım şudur, insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üzerinde yeri vardır. Siyasetin konusu, vatandaşın çocuğu işsizse ona iş bulmaktır. Okula gidecekse ona iyi bir eğitim imkanı sağlamaktır. Hastaneye gidince iyi tedavi olmaktır. Dış politikada ülkenin çıkarlarını düşünmektir. Esnafı düşünmektir. Emekliyi düşünmektir. Siz emekliyi ayırabilir misiniz şu Hristiyan, şu Musevi, şu Süryani diye? Emekli emeklidir. İnsanca rahatça bir düzen ne demek? Refahı, topluma yaymak demek, refahı tabana yaymak demek. Vatandaşın huzur içinde geçimini sağlaması demek. Budur işin özü."

- "Bir çocuk açsa o gece rahat uyumayacağım" 

Seçim beyannamelerinde de hem 7 Haziran'da hem de 1 Kasım'da bu yönde hareket ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, emekliye 2 maaş ikramiye verilmesi, asgari ücretin bin 500 liraya yükseltilmesi, kamuda çalışan 800 bin taşeron işçiye kadro verilmesi vaatlerini anlattı. 

Kılıçdaroğlu, 78 milyon vatandaşı hiçbir ayrım yapmadan kucaklayacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bir çocuk açsa emin olun, ben o gece rahat uyumayacağım demektir. Herkesin karnı tok yatması lazım bu güzel ülkede. Erzincan sürekli kan kaybediyor sürekli. Şimdi bir şeker fabrikası var, onu nasıl özelleştireceğiz diye fırsat kolluyorlar. Şeker-İş'ten arkadaşlar burada. Onlara buradan sesleniyorum, CHP iktidarında hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecek. Hiçbir şeker fabrikası. Fabrikaları yenileyeceğiz şeker pancarı kotasını getirmişler. Çiftçi ekemiyor. Nasıl geçinecek bu çiftçi, nasıl olacak?"   

Tarımın bütün ülkeler için stratejik olduğunu ve çiftçinin ekip biçebilmesi için tarımda mazot kullanımını 1 lira 80 kuruş yapacaklarını söylediklerinde kıyamet koparıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu,  "Çiftçi traktörüne binip tatile gidecek sanıyorlar. Çiftçi traktörüne binip tarlaya gidecek, üretecek" dedi.

Kılıçdaroğlu, gençlerin potansiyel suçlu olarak görüldüğünü, iktidarları döneminde gençlerin ülkenin geleceği, onuru ve gururu olacağını ifade ederek, gençlere hiçbir meydanı yasaklamayacaklarını, ayrım yapmadan tüm gençleri kucaklayacaklarını belirtti. 

Eğitimde taşımalı sistemi kaldıracaklarını, tam gün eğitime geçilerek, öğrenci ve öğretmenlerin öğle yemeklerinin devlet tarafından karşılanacağını, yurt sorununu 1 yılda çözeceklerini savunan Kılıçdaroğlu, ayrıca iktidarları döneminde Türkiye'de ayda 720 liranın altında geliri olan kimsenin kalmayacağını iddia etti. 

- Terör sorunu  

 Türkiye'nin 30 yıldır PKK terör sorunu yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu,  şunları kaydetti:  

'Şimdi IŞİD belası çıktı. Bugün Diyarbakır'da 2 polisimiz şehit düştü içim kan ağlıyor. Yazık günah değil mi o çocuklara, o polislere yazık günah değil mi? Benim bu ülkeye sözüm var. Ben bu ülkede terörü bitireceğim. Bu ülkeye kardeşliği getireceğim. Barışı ve huzuru getireceğim. Hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Ben onların yaptığı gibi yapmayacağım. Onlara 2012'de bir yol haritası var, 'yanlış yapıyorsunuz' dedim. 'Böyle yaparsanız bu işi çözemezsiniz' dedim. 'Hayır biz bildiğimizi okuruz' dediler. Türkiye bir terör belasının içine girdi. CHP'den başka Türkiye'yi terör belasından hiçbir parti kurtaramaz. Erzincanlı kardeşlerim, terörden rahatsızsınız. Bu terör belasından kurtulmak istiyorsanız, artık adresi değiştireceğiz. Bana 4 yıl yetki vereceksiniz. Ben 4 yıl içinde bu ülkenin huzurunu sağlamazsam zaten ben giderim. Durmanın bir anlamı yok, kalmanın bir anlamı yok ki. Ben yetkiyi sizden halktan istiyorum. Bana yetki verin Türkiye'yi düzeltelim. Sorunları çözelim. Kavgayı bitirelim."