CHP'nin Erzincan mitingi

CHP'nin Erzincan mitingi
CHP'nin Erzincan mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) - "Size söz veriyorum, 12'yse 12 saat, 24'se 24 saat, 36'ysa 36 saat, sizin için, ülkemiz, çocuklarımız, torunlarımız, bayrağımız, vatanımız için emek harcayacağım, çalışacağım, alın teri dökeceğim. 'Dökeceğim her alın teri size helal olsun' diyeceğim" - "7 Haziran çok önemli bir tarih. 7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapmamız, Türkiye'yi şaha kaldırmamız lazım. Farklı bir Türkiye, güzel bir Türkiye, onurlu bir Türkiye'yi inşa etmemiz lazım"

ERZİNCAN (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Size söz veriyorum, 12'yse 12 saat, 24'se 24 saat, 36'ysa 36 saat, sizin için, ülkemiz, çocuklarımız, torunlarımız, bayrağımız, vatanımız için emek harcayacağım, çalışacağım, alın teri dökeceğim. 'Dökeceğim her alın teri size helal olsun' diyeceğim" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, refahı CHP iktidarında tabana yayacaklarını, insanca ve hakça bir düzen sağlayacaklarını, büyümeden herkesin nasibini alacağını belirtti.

İşçisi, çiftçisi, emeklisi, köylüsü, sanayicisi, memuru ve alın teri döken herkesin büyümeden nasibini alacağını, yukarıda bir avuç insanın zengin olmayacağını aktaran Kılıçdaroğlu, "Rakam vereyim, unutmayın bu rakamı. Yıl 2002, Türkiye 'deki toplam servetin yüzde 39'una nüfusun yüzde 1'i sahip. Yıl 2014, Türkiye'deki toplam servetin yüzde 54,3'üne yüzde 1'i sahip. Yarısından fazla bir avuç insanın elinde. Biz ne diyoruz? Refahı tabana yayacağız, köylüsü kazanacak, çiftçisi kazanacak, emeklisi kazanacak, herkes kazanacak. Soru şu, bunu nasıl yapacağız? Ramazan Bayramı'nda, Kurban Bayramı'nda emekliye birer maaş ikramiyeyle başlatacağız. Düğmeye basacağız" diye konuştu.

Çiftçiye mazotu 1,5 liradan vereceklerini ve faizlerin yüzde 80'ini sileceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Diyorlar ki 'Sayın Klıçdaroğlu, parayı nereden bulacaksın?' Onlar benim özgeçmişimi bilmiyorlar ya da biliyorlar da söyleyemiyorlar. Ben 29,5 yıl devlette çalıştım. Görevim vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır, kul hakkı nasıl yenmez benim ilgi alanımdır. Ben bunları çok iyi bilirim. Ama onların da bir başka uzmanlık alanı var, o konuları ben bilmem. Onların uzmanlık alanı da malı nasıl götürürsün, kul hakkını nasıl yersin, milleti nasıl soyarsın o konuda uzmanlar" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ekonomik büyüklük açısından dünyanın 18. ülkesi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yeri gelince para var diyorlar. Yeri gelince Türkiye zengin diyorlar, emekliye gelince para yok diyorlar. 11 milyonu aşkın emekli kardeşim, ne derlerse desinler, ne kadar bağırırlarsa bağırsınlar, CHP iktidarında ben sana o ikramiyeyi vereceğim. O ikramiye bu toplumun vefa duygusu sonucu sana verilen bir ikramiyedir. Diyorlar ya 'parayı nereden bulacaksın?' Sözüm söz, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve bu millete vereceğim, kimse endişe etmesin. O kadar şaşırmışlar ki, biri kalkıp diyor ki, 'Efendim para yok parayı nereden vereceksin?', öbürü de diyor ki, 'biz hazineyi doldurduk, Kılıçdaroğlu millete dağıtacak.' Şimdi hangisi doğru, para var mı yok mu, onu bile bilmiyorlar. Şaşırdılar, 'Ya bu CHP bunları nereden buldu' diye düşünüyorlar. Biz insanı, insanımızın refahını düşünüyoruz. İnsan işsizse huzur olmaz, geçinemiyorsa, yoksulluk olursa huzur olmaz. Ne dedik, bu ülkeye huzuru, barışı getireceğiz. Bu ülkede yoksulluğu bitireceğiz, bu ülkede herkes geçinecek, bu ülkede herkesin işi, herkesin aşı olacak."

CHP iktidarında emekliye verecekleri 2 maaş ikramiyenin ekonomiye döneceğini anlatan Kılıçdaroğlu, 2 maaş projesiyle emeklinin, esnafın, toptancının, sanayicinin ve Türkiye'nin kazanacağını, hortumcuların kaybedeceğini savundu.

- "7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapmamız, Türkiye'yi şaha kaldırmamız lazım"

Kılıçdaroğlu, siyaset anlayışının, politikacının zenginleşmemesi ve köşeyi dönmemesi olduğunu, siyasetin halka adanmışlık olduğunu ve halk için çalışılması gerektiğini söyledi. 

Milletin cebinin para görmesi, Anadolu'da yeni cazibe merkezleri yaratılması gerektiğini, bunun yolunun da CHP iktidarından geçtiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "7 Haziran çok önemli bir tarih. 7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapmamız, Türkiye'yi şaha kaldırmamız lazım. Farklı bir Türkiye, güzel bir Türkiye, onurlu bir Türkiye'yi inşa etmemiz lazım" dedi.

Vatandaşlardan sandığa gitmeleri için "söz" isteyen Kılıçdaroğlu, onlardan sandığa giderken yanlarında geçen seçimlerde CHP'ye oy vermeyen bir vatandaşı da yanlarında götürmelerini istedi.

Kılıçdaroğlu, 13 yılın sonunda gelinen noktayı vatandaşa anlatmalarını da isteyerek, sözlerini şöyle noktaladı:

"13 yıl kredi açtık, 6 milyon 200 bin işsizimiz, 17 milyon yoksulumuz, aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. 13 yıl kredi açtık, 350 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. 2 milyon Suriyelimiz, Suriyelilere ödenen 5,5 milyar dolar paramız var. O zaman gel bu tabloyu değiştirelim. Güzel bir başlangıç yapalım. Deyin ki Kılıçdaroğlu diyor ki 'Yaşanacak bir Türkiye'yi, güzel bir Türkiye'yi kuracağım. Gel kardeşim beraber sandığa gidelim CHP'ye yetki verelim.' Ben öyle 13 yıllık bir kredi istemiyorum. Sadece ve sadece 4 yıl için yetki istiyorum. Namuslu siyaset nasıl olurmuş, kul hakkı yememek neymiş, işsizlikle, yoksullukla mücadele etmek neymiş. Ben bunları hayata geçirmek istiyorum. Ben zenginleşmek için değil, köşeyi dönmek için değil bu güzel ülkede her çocuğun mutlu olması için, her evde huzur olması için, her evde bereket olması için mücadele ediyorum. Bunları yaparsam sözüm söz, bu ülkeye birinci sınıf demokrasi getireceğim. Hiç kimse düşüncelerinden ötürü mahkeme kapılarında sürünmeyecek. Birinci sınıf demokrasi, Almaya'da ne varsa, Japonya'da ne varsa, Fransa'da ne varsa... Bu ülkenin güzel insanları 3. sınıf demokrasiye layık değildir. Gazi Mustafa Kemal'in ülkesinde birinci sınıf demokrasi olmalıdır. Ben de size söz veriyorum, 12'yse 12 saat, 24'se 24 saat, 36'ysa 36 saat, sizin için, ülkemiz, çocuklarımız, torunlarımız, bayrağımız, vatanımız için emek harcayacağım, çalışacağım, alın teri dökeceğim. 'Dökeceğim her alın teri size helal olsun' diyeceğim."

Kılıçdaroğlu, mitingin sonunda Erzincan milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı. CHP İl Başkanı İsmail Arslan da Kılıçdaroğlu'na fotoğrafının işlendiği bir bakır tepsi hediye etti.

(Bitti)