Cimin üzümü üreticisinin yüzünü güldürdü

Cimin üzümü üreticisinin yüzünü güldürdü
Cimin üzümü üreticisinin yüzünü güldürdü
ERZİNCAN (AA) - Üzümlü ilçesinde yetiştirilen patentli Cimin üzümü, bu yıl rekolte düşüklüğüne rağmen fiyatıyla üreticisinin yüzünü...

ERZİNCAN (AA) - Üzümlü ilçesinde yetiştirilen patentli Cimin üzümü, bu yıl rekolte düşüklüğüne rağmen fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü. 

Erzincan Üzümlü'deki bağlarda yetiştirilen patentli sofralık Cimin üzümünde rekoltede yüzde 20 düşüşe karşın, yüksek kalitede ürün elde edilmesi ve fiyatlarda yüzde 30'a varan artış, ilçede bağcılık yapan çiftçileri sevindirdi. 

Üzüm ticareti yapan Salim Doğan, Cimin üzümünde rekoltede yaşanan kayba karşın hasat döneminde yağış olmaması nedeniyle yüksek kalite üzüm elde edildiğini belirtti. Bunun da ürün azlığıyla birlikte fiyata yansıdığını dile getiren Doğan, şunları söyledi: 

"Kalite iyi olduğundan fiyatlar aşağı düşmedi ve rekolte düşüklüğünü bu şekilde telafi etmiş durumdayız. Kalitemiz geçmiş yıllara göre daha iyi. Satışta da sıkıntımız yok. Geçen yıla göre fiyatlarda yüzde 30'luk bir yükselme var. Vatandaşın bu yıl üzümden elde edeceği gelir, geçen yıla göre yüksek olur." 

Üzüm yetiştiricisi Lokman Yeşilyurt da rekolte kaybına rağmen hasat öncesi havaların iyi gitmesiyle yüksek kalite elde etiklerini ve fiyatlardan memnun olduklarını dile getirerek, "Yağmur olmadığı için üzümler kaliteli. Ekim ayının sonuna kadar da böyle devam eder inşallah. Yağmur yağmazsa üzümde kalite ve verim iyi alınacak. Çiftçiler olarak da inşallah emeğimizin karşılığını alacağız" dedi. 


    ETİKETLER:

    Yağmur