"Cimin üzümü" yüz güldürdü

"Cimin üzümü" yüz güldürdü
"Cimin üzümü" yüz güldürdü
- Erzincan'ın Üzümlü ilçesinin tescilli meşhur ürünü "Cimin üzümü", hem rekoltesi hem de fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürdü - Üzümlü Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Karakelle: - "Kalite yüksek olunca fiyatlar da yüksek oluyor. Bu sene kilosu 4-5 liradan 10 liraya kadar satış yapma imkanı oldu"

ERZİNCAN (AA) - YAKUP BAKAR - Erzincan'ın "Cimin üzümü", bu yıl hem rekoltesi hem de fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü. 

Üzümlü ilçesinde yaklaşık 8 bin 650 dekar alanda yetiştirilen, yöreye özgü hoş kokulu sofralık siyah üzüm "Cimin"de bu yıl hem yetişme hem de hasat döneminde uygun seyreden iklim koşulları sayesinde verim arttı. Hasat döneminin yağışsız geçmesi sayesinde ürün kalitesinde kayıp yaşanmaması sonucu, bu yıl fiyatlar da tatmin edici düzeyde seyretti. 

Üzümlü Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Karakelle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ilçede bağcılıkta iyi bir sezon geçirdiklerini belirtti.

Yurtiçinde tüketimin yanı sıra Avrupa ülkelerine ihraç edilen "Cimin üzümü"nde bu yıl 5 bin 500 tonluk üretim beklediklerini dile getiren Karakelle, "İlçemizin meşhur üzümünün hasadı devam ediyor ve bu yıl çiftçimizin yüzü güldü. Rekoltenin bu sene daha iyi olması, fiyatların biraz daha yüksek olmasıyla her şey geçen yıla göre beklentilerimizin üzerinde" diye konuştu. 

Karakelle, bu sene hasat döneminde yağış olmaması nedeniyle üzüm kalitesinin çok iyi olduğuna dikkati çekerek, "Yağış olduğu zaman üzümümüzün kalite doğrudan etkileniyor. Kalite yüksek olunca fiyatlar da yüksek oluyor. Bu sene kilosu 4-5 liradan 10 liraya kadar satış yapma imkanı oldu" ifadelerini kullandı.  

- "Emeğimizin karşılığını alacağız"

İlçedeki bağcılardan Lokman Yeşilyurt da verimli bir sezon geçirdiklerini dile getirerek, "Geçen seneye göre bu yıl çok iyi, verimde iki kat artış var. Havalar iyi gidiyor, üzümler kaliteli. Çiftçiler olarak inşallah emeğimizin karşılığını alacağız" dedi.

Metin Başgöl ise bu yılki üzüm fiyatlarından memnun olduklarını ve satışlarının iyi gittiğini söyledi. 


  ETİKETLER:

  Kayıp

  ,

  Avrupa

  ,

  Ziraat

  ,

  sezon

  ,

  başkan

  ,

  zaman