Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da
- Erdoğan, 83 projenin açılışını gerçekleştirdi - Törende konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım: -"Türkiye'nin şaha kalkması, bire üç katlaması, dünyanın parmakla sayılan ülkeleri arasına girmesinin başarıldığı dönem AK Parti iktidarı dönemidir, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan dönemidir"

ERZİNCAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Erzincan'da 83 projenin açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, Erzincan'daki programı kapsamında Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış törenine katıldı. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Adalet Bakanı Kenan İpek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve öteki davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından, protokoldekiler de platforma çıktı.

"Erzincan bu haliyle muhteşem. Erzincan'ın üzümü de muhteşem, yiğidi de muhteşem. Ama tulum peynirini görmedik tabii, o ayrı mesele. O da muhteşem" ifadelerini kullanan Erdoğan, ardından "Ya Allah, bismillah" diyerek, 83 projenin açılışı için hazırlanan kurdeleyi kesti. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Milletin adamını böyle coşkulu karşıladığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben, Erzincan'ın kızıyım, biliyorsunuz, değil mi? 'Erzincan'dan Ankara'ya 2 milletvekili gönderin, üçüncüsü benim' diyorum. Erzincan, alnın ak olsun, talihin açık olsun, başın öne eğilmesin" ifadelerini kullandı.

-"Erdoğan'ın öncülüğünde"

Erzincanlı eski Ulaştırma Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da "Sevgili hemşehrilerim" diye başladığı konuşmasında, Erzincan'ın depremleri, göçleri, zulümleri yaşayan ama inancından, ümidinden, kararlılığından kaybetmeyen bir kent olduğunu ifade etti.

AK Parti ile 2001'de yolculuğa çıktıklarında, millete "Bu milleti, Türkiye 'yi dünyanın parmakla gösterilecek ülkeleri arasına sokacağız" sözü verdiklerini kaydeden Yıldırım, AK Parti olarak kalkındırdıkları ülkeyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde ayağa kaldırdıklarını anlattı.

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Önümüzde bir seçim var. 7 Haziran seçimleri Türkiye'nin yeni ufuklara açılacağı seçimlerdir. Yeni Türkiye'nin, 2023 hedeflerinin, 2053, 2071 vizyonun ortaya konacağı en önemli seçimlerden birisidir. Siz, şehir ziyaretlerinde birçok yerde Türkiye'de istikrara ve güvene vurgu yapıyorsunuz, tek başına iktidara vurgu yapıyorsunuz. Çünkü Türkiye ne kazandıysa, tek parti iktidarı döneminde kazandı. Merhum Adnan Menderes, 1950-60 dönemi, Allah mekanını cennet eylesin, Türkiye'nin kalkındığı dönemdir.

İkinci dönem merhum Turgut Özal dönemidir. 1980'li yıllar da Türkiye'nin dünyaya açıldığı, değişimin ve dönüşümün yaşandığı yıllardır. 1990 yıllarda da her ne kadar tek başına iktidar olmasa da merhum hocamız Necmettin Erbakan, Türkiye'yi dönüştürmek, Türkiye'de istikrarı sağlamak için kısa sürede büyük hizmetler yaptı. Allah onun da mekanını cennet eylesin. Ancak Türkiye'nin şaha kalkması, bire üç katlaması, dünyanın parmakla sayılan ülkeleri arasına girmesinin başarıldığı dönem AK Parti iktidarı dönemidir, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan dönemidir."

Yıldırım, Erdoğan'ın, "Tek başına iktidar olsun, ülke zaman kaybetmesin" dediğine işaret ederek, "400 milletvekili olsun, darbelerden kalan anayasa toprağa gömülsün. Türkiye'nin yeni anayasası olsun. Yeni anayasada da başkanlık sistemi olsun" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 400 milletvekilinden bahsedince muhalefetin "Biz o kadar milletvekili alamayız" dediklerini söyleyen Yıldırım, ancak partisinin buna hazır olduğunu söyledi ve Erzincanlılardan AK Parti'nin Erzincan milletvekili adayları Talha Erol Durmaz ile Serkan Bayram'ı Ankara'ya göndermelerini istedi.

Vatandaşlar, Yıldırım konuşurken, "Erzincan seninle gurur duyuyor" sloganları attı.

- Öteki konuşmalar

Erzincan Valisi Kahraman da tarihi bir gün yaşandığına değinerek, halkın oylarıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanını Erzincan'da ağırlamanın gururunu duyduklarını belirtti.

Açılışı yapılan eserlerin şehre, ülkeye, milletine hayırlar getirmesini dileyen Kahraman, "Yapılan bütün eserler için size minnettarız" dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Başsoy da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden onur duyduklarını dile getirerek, "Mazlumlara karşı o yufka yüreğiniz, zalimlere karşı Munzur gibi dimdik duruşunuzla Erzincan'ın dualarındasınız" diye konuştu.

Başsoy, yeni Türkiye'nin inşası için yürümeye hazır olduklarını söyledi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da Erzincan'ın konut üretiminde en çok yatırım yaptıkları illerden biri olduğunu belirtti ve buna ilişkin rakamları aktardı.

Turan, 2023'e kadar, bir milyon nitelikli konutu ülkeye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti.