Emekli öğretim üyesi köyünde kütüphane kurdu

Emekli öğretim üyesi köyünde kütüphane kurdu
Emekli öğretim üyesi köyünde kütüphane kurdu
- Erzincan'ın Cengerli köyüne yaptırdığı evin zemin katını kütüphaneye dönüştüren Tahir Erdoğan Şahin, yaklaşık 20 bin kitaptan oluşan koleksiyonunu öğrencilerin de kullanımına açtı

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'nın Refahiye ilçesine bağlı Cengerli köyünde yaşayan emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Erdoğan Şahin, evinin zemin katını kütüphaneye dönüştürdü.

Edinilen bilgiye göre, Erzincan'a 85 kilometre uzaklıktaki Cengerli köyünde doğan 58 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Şahin, 2007 yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nden emekli oldu.

Eşi Aynur Şahin ile köyünde yaptırdığı iki katlı evinde yaşamaya başlayan Şahin, evinin zemin katını da bir çoğunu okuduğu yaklaşık 20 bin kitaptan oluşan kütüphaneye dönüştürdü.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının öğretmen olması dolayısıyla erken yaşta okuma yazma öğrendiğini, 6 yaşında ilk okuduğu kitabın " Kırmızı Saçlı Çocuk" olduğunu belirtti.

Emekli olduktan sonra "kendi üniversitesini" köyüne taşıdığını ve 50 yıllık eğitim sürecinde derlediği yaklaşık 20 bin kitaptan oluşan kütüphane kurduğunu belirten Şahin, "Belli bir yaşa geldikten sonra  insan kendi masal çağını özlüyor. Bu köy bir anlamda benim masal çağımın geçtiği yerler. Geldim burada, kendi evimde ve kendi kütüphanemde çalışmalarımı devam ettiriyorum. Elbette ki bir bireyin yaptığı çalışmalar için burası kifayet etmeyebilir. Bu konuda köyde internetin olması önemli bir avantaj" dedi. 

Şahin, kütüphanede çeşitli bilim dallarına ait kitapların yer aldığına dikkati çekerek, bunun yanında 15 akademik yayını, kendisinin yazdığı 30 kitabı ile 200'e yakın makalesinin bulunduğunu ifade etti. 

Şahin, kütüphaneden köydeki öğrencilerin de yararlandığı vurgulayarak, vatandaşların da merak ederek kütüphaneyi gezmeye geldiklerini bildirdi. 

Tahir Erdoğan Şahin, kütüphanesindeki kitapları, vefatından sonra her hangi bir üniversiteye bağışlayacağını sözlerine ekledi.