Erzincan'da çığ tatbikatı

Erzincan'da çığ tatbikatı
Erzincan'da çığ tatbikatı
- Ergan Dağı'nda düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çığ altında kalanlar kurtarıldı

ERZİNCAN (AA) - Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Can Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin işbirliğiyle Ergan Dağı'nda çığ tatbikatı yapıldı.

Erzincan, Erzurum, Bayburt, Kars, Ardahan UMKE ve AFAD İl Müdürlüğü ekipleri ile Can Arama Kurtarma Derneği üyesi 60 kişi, 3 gün çığda arama kurtarma eğitimi aldı. Eğitim programının sonunda kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki 2 bin 950 metre yükseklikteki Ergan Dağı'nda tatbikat düzenlendi.

Tatbikatta senaryo gereği, bölgedeki kayakçılardan iki kişinin çığ altında kalması üzerine yetkililere bilgi verildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, çalışma yapılacak alanı belirleyip  güvenlik tedbiri aldı. Çubukla arama yapan AFAD ekipleri ve dernek üyelerince bulunan kayakçılar, UMKE ekiplerinin çalışması sonucu kar altından çıkarıldı. İlk müdahale yapıldıktan sonra kar motorunun bulunduğu bölgeye getirilen yaralılar, ambulansla hastaneye sevk edildi.

Erzincan UMKE sorumlusu Ahmet Boztaş, AFAD ekiplerinin işbirliğiyle düzenlenen eğitim programının sonunda tatbikat düzenlendiğini belirtti.

Tatbikatla ekiplerin öğrendiklerini uygulama fırsatı bulduğunu dile getiren Boztaş, şöyle konuştu:

"UMKE Erzurum bölge olarak 24-27 Şubat'ta çığ eğitimimiz vardı. Bu eğitim doğrultusunda AFAD ile işbirliği yaparak bölge illerinin de katılımıyla eğitimi tamamlamış olduk. Bayburt, Erzurum, Kars, Ardahan ve Erzincan'dan ekiplerimiz  programımıza katıldı. İyi bir eğitim oldu. Arkadaşlar kış şartlarında olay bölgesinde tıbbi müdahaleleri çabuk ve hızlı bir şekilde yapmış oldular. Senaryo doğrultusunda çığ altında kalan iki kayakçımız vardı. Bu kayakçılar AFAD ve Can Arama Kurtarma Derneği ekipleri tarafından bulundu. UMKE ekipleri tarafından tıbbi müdahaleleri yapıldı."


  ETİKETLER:

  Ardahan

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  senaryo

  ,

  güvenlik

  ,

  kar

  ,

  kent

  ,

  müdahale