Erzincan'da "Damla Projesi" etkinliği

Erzincan'da "Damla Projesi" etkinliği
Erzincan'da "Damla Projesi" etkinliği
- Gençlik ve Spor Bakanlığının sosyal sorumluluk projelerinden "Damla Projesi" ile Türkiye'de yükseköğrenim gören 22 ülkeden 43 öğrenci Erzincan'da huzurevi sakinlerini ziyaret etti

ERZİNCAN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığının sosyal sorumluluk projelerinden "Damla Projesi" kapsamında  Türkiye 'de yükseköğrenim gören 22 ülkeden 43 öğrenci, Erzincan'ı ziyaret ederek bakım ve rehabilitasyon merkezindeki yaşlılar ile bir araya geldi. 

Gençlerin, aile ya da yakın çevre dışındaki bireylerin yaşam kalitesinin artırılması için toplumsal girişime destek olmaları amacıyla 3 yıl önce başlatılan "Damla Projesi" çerçevesinde Türkiye'de öğrenim gören öğrencilerden oluşan grup Erzincan'a geldi.

Gruptakiler Erzincan 100. Yıl Atatürk Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaretleri sırasında yetkililerden bilgi aldı, huzurevi sakinleriyle zaman geçirdi ve sohbet etti. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Metin Ayvazoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzincan'ın ziyaret ettikleri 25. il olduğunu belirtti. 

Projenin tümüyle gönüllük esasına dayandığını bildiren Ayvazoğlu, hem Türk hem de Türkiye'de öğrenim gören yabancı gençlerin, Anadolu'yu ve insanını tanımalarını, dezavantajlı tanımlanabilecek gruplar ile bir araya gelmelerini sağladıklarını anlattı.

-Öğrenciler projede yer almaktan mutlu 

Projeye katılan Arnavut öğrenci Esmerina Zalli, böylesi bir etkinliğin içinde yer almaktan mutlululuk duyduğunu ifade ederek, "Damla Projesi kapsamında farklı faaliyetler var. Sevgi evlerine gidiyoruz, liselere gidiyoruz. Gönülden gönüle dokunabilmek damlada okyanus olabilmek önemli" dedi.

Mısırlı öğrenci Hager Salah da projeyle bugüne kadar Ağrı, Rize,  Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'a gittiklerini belirterek, "Bizim amacımız, bütün Türk insanını, bütün dünyayı tanımak, bizi de tanımalarını sağlamak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Ukraynalı öğrenci Riiane Teifukova ise proje kapsamında ilk gezisi olduğunu dile getirerek, "Burada olmak, bu kişilerle konuşmak, onların kalplerine dokunmak bizim için çok büyük bir fırsat, iyi bir tecrübe" diye konuştu.