Erzincan'da domuzlar buğday tarlalara zarar verdi

Erzincan'da domuzlar buğday tarlalara zarar verdi
Erzincan'da domuzlar buğday tarlalara zarar verdi
- Uluköy köyündeki buğday ekili tarlalara giren yaban domuzları, çiftçilerin ürünlerini talan etti

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'da yaban domuzları buğday ekili tarlalara zarar verdi, çiftçi isyan etti.

Kente 28 kilometre uzaklıktaki Uluköy köyüne inen yaban domuzu sürüleri, köyde buğday ve bostan ekili tarlalara zarar verdi. Karanlık çöktüğü sırada tarlalara inen domuzların köyde neredeyse zarar vermediği alan kalmadı.

Geçimini çiftçilikle sağlayan köylüler de domuzların tarlalarına zarar vermesine tepki gösteri. 

Çiftçilerden Salih Kara, domuzların sadece buğday tarlalarını değil dönemsel olarak ürünler çıktığı zaman  pancar ve mısır tarlalarına da zarar verdiklerini söyledi. Bazı tarlalarda domuzları kaçırmak için ses çıkaran top sistemi kurulduğunu ancak onun da domuzları kaçırmada faydasını görmediklerini anlatan Kara, bir ara da tarlalarına köpek bağladıklarını ancak köpeklerinin de kurtlar tarafından öldürüldüğünü söyledi. 

Tarlalarının yaban hayvanlarından korumak için bir türlü çıkış yolu bulamadıklarını dile getiren Kara, "Ya bunlar vurularak itlaf edilecek ya da bir çözüm bulunacak. Benim yaşam alanına girene kadardır hayvanların özgürlüğü. Benim özgürlüğüm de onların yaşam alanına kadar. Şu anda onlar bizim yaşam alanımızı işgal ettikleri için kesinlikle devletin buna bir tedbir alması lazım" dedi. 

Av yasağı dolayısıyla yaban domuzlarını vuramadığını kaydeden Kara, yaban domuzlarının kendilerine büyük bir ekonomik zarar verdiğini söyledi. Kara, "Bizim Çevre Koruma Müdürlüğünden istediğimiz şu; ya gelsin hayvanlarını toplasın götürsünler, bizi bu zarardan kurtarsınlar ya da gelsin bizim zararımızı karşılasınlar. O zaman biz bunlarla iç içe yaşama devam edelim" diye konuştu.

Geçimini çiftçilikle sağlayan 25 yaşındaki Mücahit Kocatürk de buğday tarlarını domuzdan, bostan tarlalarını ayılardan kurtaramadıklarını, ne ekerlerse eksinler zarara uğradıklarını belirtti.

Domuzlar nedeniyle hiçbir kazanç elde edemediklerini söyleyen Kocatürk, domuzları vurdukları zaman ceza uygulandığını, vurmadıkları zaman da kendilerinin zarar ettiğini belirterek, sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi. 


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  çevre

  ,

  Yaşam

  ,

  Ceza

  ,

  zaman

  ,

  Karanlık

  ,

  Gösteri

  ,

  koruma