Erzincan'da kaçak avlananlara 15 bin lira ceza

Erzincan'da kaçak avlananlara 15 bin lira ceza
Erzincan'da kaçak avlananlara 15 bin lira ceza
- Çayırlı ilçesinde arazi kontrolü yapan ekipler, 28 keklikle yakaladıkları üç kişiye, toplam 15 bin 20 lira para cezası uyguladı

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'ın Çayırlı ilçesinde kaçak keklik avlayan üç kişiye, toplam 15 bin 20 lira para cezası verildi.

Bozağı ve Karadivan köyleri arasında denetim yapan Tercan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekipleri, üç kişinin kaçak keklik avladığını gördü.

Ellerindeki kafeslerde 16'sı bir haftalık yavru olmak üzere 28 keklik bulanan S.A, E.A. ve M.A'ya 5 bin 220 lira idari para cezası kesildi. Bu kişilere doğaya zarar verdikleri için de 9 bin 800 lira tazminat cezası uygulandı.

Tercan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Ali Demir, ele geçirilen kuşlardan 6'sının "çığırtkan keklik" olduğunu bildirdi.

Yıl içinde kaçak olarak "çığırtkan" yöntemiyle 57 keklik yakalandığını kaydeden Demir, "Çığırtkanlar, dışarıdan gelen erkek keklikler. Doğaya bırakıldığında ötüyor, diğer keklikler de kendi sahalarını savunmak, dövüşmek için geliyor. Geldiklerinde etraflarına kurulmuş tuzaklara yakalanıyorlar" ifadelerini kullandı.

El konulan kuşlardan yetişkinlerin Kahramanmaraş'taki keklik üretim çiftliğine gönderileceği, yavruların da biraz büyüdükten sonra doğaya salınacağı öğrenildi.