Erzincan'da nevruz kutlaması

Erzincan'da nevruz kutlaması
Erzincan'da nevruz kutlaması
- Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen kutlamalar, renkli görüntülere sahne oldu

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'da nevruz dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Erzincan Valiliği, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Erzincan Belediyesi ve Erzincan Üniversitesi birliğinde düzenlenen program, Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi.

Vali Süleyman Kahraman ve Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu'nun Kazakistan yöresel kıyafetleri giydiği etkinlikte, nevruz ateşi yakıldı. 

Vali Kahraman ve protokol üyeleri, ateşin üzerinden atladıktan sonra demir dövdü ve yumurta tokuşturdu. Programda, Erzincan Belediyesi mehter takımı gösteri sundu.

Üniversite yerleşkesindeki spor salonunda devam eden programda konuşan Kahraman, yurdun dört bir tarafında olduğu gibi Erzincan'da da cemrenin düştüğünü, yeni bir baharın başladığını, dört bir tarafta ağaçların çiçek açmaya başladığını söyledi.

"Erzincan'ın bereketli toprakları baharı karşılıyor" diyen Kahraman, "Baharın gelmesiyle gönüllerdeki umutlar filizleniyor. Nevruz, baharın başlangıcıdır, kardeşliğin, dostluğun, sevginin ve kaynaşmanın günüdür. Farklılıklarımız, ülkemizin en büyük zenginliğidir. Her vatandaşımız bugün bu coşkuyu hep beraber yaşayacaktır" ifadelerini kullandı.

Rektör Çapoğlu ise birlik ve beraberlik mesajları vererek, "Milletler, birlik ve bütünlüğünü korumak ve sürdürmek için kültürlerine sahip çıkmak ve onları yaşatmak zorundadır. Kültür, bir milletin yaşam biçimidir" dedi.

Programa, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Belediye Başkan Vekili Recep Gökalp, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı Dr. Askhat Kesikbayev, akademik personel ve öğrenciler katıldı.