Erzincan'da su geçirmez "afet çadırı" üretimi

Erzincan'da su geçirmez "afet çadırı" üretimi
Erzincan'da su geçirmez "afet çadırı" üretimi
- Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanı Bayata: "Bugüne kadar 350 çadır ürettik, bize tahsis edilen kapasite yaklaşık olarak 2 bin çadır"

ERZİNCAN (AA) - Türk Kızılayı Erzincan Çadır Atölyesi'nde 16,5 metrekare büyüklüğünde iki bölmeli su geçirmez  afet çadırının üretimine başlandı.

Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanı Halim Ferit Bayata, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 personelin görev yaptığı atölyede, 16,5 metrekare büyüklüğünde iki bölmeli 75 kilogram ağırlığında su geçirmez yeni tip çadır üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Çadırın özellikle üst astar kısmında su geçirmez bir malzeme kullanıldığını belirten Bayata, şunları kaydetti:

"Yoğun kar ve yağmurdan etkilenmeyen bir çadır. Aynı zamanda ısınma amaçlı kullanılan bölgesi de yanmaz kumaştan üretiliyor. 16,5 metrekare olmasına rağmen yaklaşık 75 kilogram ağırlığında. Bugüne kadar 350 çadır ürettik, bize tahsis edilen kapasite yaklaşık olarak 2 bin çadırdır. Ürettiğimiz 350 çadırı lojistik depomuzda muhafaza ediyoruz. Bundan sonra üreteceğimiz çadırları da Muş, Elazığ ve Ankara depolarımıza göndermeye çalışacağız."

Erzincan Afet Koordinasyon Merkezi'nin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını her an afet olacakmış gibi hazır olduklarını vurgulayan Bayata, "Lojistik depomuzda şu anda yaklaşık 3 bin 750 adet çadırımız, 500 konteynerimiz vardır. Allah korusun herhangi bir depremde 24 saat içerisinde 20 bin kişiyi barındırabilecek kapasiteye sahibiz" dedi.