Erzincan'da toplumsal olaylara müdahale tatbikatı

Erzincan'da toplumsal olaylara müdahale tatbikatı
Erzincan'da toplumsal olaylara müdahale tatbikatı
- Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet ve güvenlik şubesi ekiplerine yönelik toplumsal olaylara müdahale tatbikatı yapıldı

ERZİNCAN (AA) -  Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet ve güvenlik şubesi ekipleri, toplumsal olaylara müdahale tatbikatında teknik ve taktik bilgilerini tazeledi. 

Erzincan Emniyet Müdürü Doğan İnci'nin yönetiminde Kurutilek köyündeki polis atış alanında yapılan tatbikata, çevik kuvvet ve güvenlik şube müdürlüklerine bağlı 100 personel katıldı.

Muhtemel toplumsal olaylara karşı önlem planlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen tatbikatta, çevik kuvvet ekiplerinin bu tür olaylara karşı müdahalede kullandığı teknik ve taktik düzenler uygulanarak, ekiplerin bilgi ve beceri düzeyi artırılmaya çalışıldı.   

Bazı polislerin yüzlerini kapatıp slogan atarak gösterici gibi davrandığı tatbikatın ilk aşamasında senaryo gereği çevik kuvvet ekipleri, uyarılara rağmen dağılmayan gösterici grubu çembere alarak, gözaltı uygulamasını gerçekleştirdi. 

Tatbikatta hayata geçirilen ikinci senaryoda ise ekipler ateş yakarak yolu kesen göstericilere müdahale tarzı ortaya konuldu. 

Polisler bu senaryoda da uyarıya molotofkokteyli, havai fişek, ses bombası ve taş atarak karşılık veren göstericileri, tazyikli su ve biber gazıyla etkisiz hale getirerek gözaltına alındı. Senaryo gereği yaralanan bazı göstericilere ise 112 Acil Servis ekiplerince müdahale yapıldı. 

Erzincan Emniyet Müdürü Doğan İnci, tatbikatın ardından ekiplerini kutladı. 

İnci, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tarz tatbikatı yılda iki kez tekrarladıklarını belirterek, tatbikatın ekiplere yeni katılan personelin eksiklerini tamamlaması ve birbirleriyle kaynaştırıp zinde kalmaları açısından yararlı olduğunu kaydetti.