HDP'nin Erzincan mitingi

HDP'nin Erzincan mitingi
HDP'nin Erzincan mitingi
- Eş Genel Başkan Demirtaş: "Bütün toplum olarak bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara inat, mezheplerimizi, kimliklerimizi meydanlarda yuhalatanlara inat, paramızı pulumuzu çalıp meydanları kendine demokrasi alanı ilan edip bizlere daraltmaya çalışanlara inat, inancımızı sömürüp din tüccarlığıyla oy toplamaya çalışanlara, faşizme inat biz kardeşliğin ve halkların eşitliğinin yanında olacağız"

ERZİNCAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bütün toplum olarak bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara inat, mezheplerimizi, kimliklerimizi meydanlarda yuhalatanlara inat, faşizme inat biz kardeşliğin ve halkların eşitliğinin yanında olacağız" dedi.

Demirtaş, Erzincan'da partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, 7 Haziran seçimlerinin sadece partiler arası bir yarış olmadığını söyledi. 

Büyük insanlık şiarıyla yola çıktıklarını ve üzerinde yaşadıkları topraklarda çok fazla kan aktığını belirten Demirtaş, Türkiye'nin bunu hak etmediğini, bunlardan çıkışın bir yolunun bulunması gerektiğini ifade etti.

Demirtaş, barış ve kardeşliğin bin seçimden daha değerli olduğuna işaret ederek, "Bütün toplum olarak bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara inat, mezheplerimizi, kimliklerimizi meydanlarda yuhalatanlara inat, paramızı pulumuzu çalıp meydanları kendine demokrasi alanı ilan edip bizlere daraltmaya çalışanlara inat, inancımızı sömürüp din tüccarlığıyla oy toplamaya çalışanlara, faşizme inat biz kardeşliğin ve halkların eşitliğinin yanında olacağız. Biz bu ülkede barışı sağlamanın teminatıyız' deyin" diye seslendi.

Partilerinin seçim vaatlerini de anlatan Demirtaş, asgari ücreti bin 800 lira yapacaklarını belirterek, "Ülkede alın teriyle çalışanlara para dağıtmayacağız da parayı saraylarda mı harcayacağız. Bunlar ülkenin bütün kaynakları kendilerine hak görüyorlar. Çiftçi, esnaf umurlarında değil. 'Kaynak yok' diyorlar ya, o da külliyen yalan. Dünya 'nın en zengin ülkelerinden birinde yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Demirtaş, haftalık çalışma saatlerinin 35 saat olacağını, her evden en az asgari ücretli 2 işçi çalıştırmayı sağlamaya çalışacaklarını, her eve ayda 3 bin 600 lira para gireceğini, bu sayede ekonominin çarkının döneceğini kaydetti.

Ev kadınlarının sosyal sigorta güvencesinin devlet tarafından ödenmesini ve onların emekli olmasını sağlayacaklarını aktaran Demirtaş, küçük esnafın ayakta kalması için de alışveriş merkezlerinin şehrin içerisine yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Güçlü bir şekilde parlamentoda olmaları durumunda yolsuzlukların, hırsızlıkların hesabını soracaklarını dile getiren Demirtaş, "Özellikle de bugünlerde Cumhurbaşkanı olmasına rağmen meydan meydan sizin paranızı AKP 'ye harcayandan hesap soracağız. Bu bizin en doğal hakkımızdır" dedi.

Mitingler için devlet imkanlarının kullanıldığını savunan Demirtaş, "Başbakansa başbakanlığını bilsin. AKP Genel Başkanı olarak olarak seçim propagandası yaparken devletin imkanlarını kullandırmak suçtur. Hadi siz yasayı, kanunu tanımıyorsunuz, hadi anayasa umurunuzda değil, hadi suç sizi korkutmuyor, günahtır Allah hesap soracak" diye konuştu.

- Bölgesel barış

Dekirtaş, sivil bir anayasa için uğraşacaklarını belirterek, anayasa değişmediği sürece ülkede asla adaletin yerini bulamayacağını aktardı.

Bölgesel barışın da önemli olduğuna dikkati çeken Demirtaş, şöyle devam etti:

"Suriye'de yaşananlar, inanın ki HDP'nin sağduyulu tutumu, titizlikle koruduğu iç barış ortamı hassasiyeti olmasaydı, sadece AKP'nin bu politikalarına kalmış olsaydı maazallah birbirimize düşecektik. Mezhepçilik, ırkçılık, din sömürüsü onlarda. Herbirimizi kimliğimizden inancımızdan dolayı meydanlarda yuhalatıyorlar. 'Varsa yoksa AKP'li olmak önemli' diyorlar. Ama bizim kimliklerimiz, inancımız, bizim seçtiğimiz bir şey değildir. Bunu bile sorguluyor meydanlarda yuhalatıyor. Bizler duyarlı olmazsak bunun oyunlarına düşsek inanın Suriye gibi oluruz. Eğer bugün Türkiye, Suriye gibi büyük bir felaketle karşı karşıya değilse bu HDP ve HDP'nin olgun siyaseti sayesindedir. Suriye'deki savaşa nasıl dahil olabilirim diye Katar'la Suudilerle iş yapmaya çalışıyor. Suudi Arabistan ve Katar, Türkiye AKP'si iş birliği ile 'Suriye'ye nasıl bir müdahale yayabiliriz' tartışması sürüyor. Oysa Suriye'deki kardeşlerimizin bizden talepleri orada savaşı körüklemek değil, oradaki herkesin yanında olmaktır. Ama AKP taraf tutmuştur, orada akan kanın artmasına buradan gönderdiği silahlarla, tırlar dolusu IŞİD, El Nusra, El Kaide'ye gönderdiği silahlarla kanın akmasına vesile olmuştur."

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın geçtiğimiz günlerde Siirt'te vatandaşlara gösterdiği Kürtçe Kuran'ı Kerim mealinin henüz Diyanet İşleri Başkanlığı'nca basılmadığını ileri süren Demirtaş, söz konusu Kur'an-ı Kerim mealinin bir vakıf tarafından basılan Kuran-ı Kerim meali olduğunu iddia etti.

- Miting sonrası arbede

Mitingin ardından alandan ayrılanlar ile Ordu Caddesi'nde toplanan bazı vatandaşlar arasında başlayan sözlü tartışma, kısa süreli arbedeye dönüştü. Gerginliğin büyümesi üzerine polis, iki gruba da biber gazıyla müdahale etti.

Bu sırada, Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağatay Mutlu, megafonla gruptakileri sakinleştirmeye çalıştı. Gruptakiler, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.