"Hedefteki Coğrafya Ortadoğu" konferansı

"Hedefteki Coğrafya Ortadoğu" konferansı
"Hedefteki Coğrafya Ortadoğu" konferansı
- SDE Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Şahin: - "Bugün Ortadoğu'daki devletlerden daha çok, devlet dışı aktörlerin belirleyici olmaya başladığını görüyoruz, sorun bu"

ERZİNCAN (AA) - Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, Ortadoğu coğrafyasında birkaç ülke dışında devletlerin yok olduğunu ve artık meşru devletlerden çok terör örgütleri gibi devlet dışı aktörlerin belirleyici olmaya başladığını, bunun da sorun yarattığını söyledi. 

Şahin, Erzincan Üniversitesi Siyaset ve Toplum Kulübünce Erzincan Müftülüğü'nde düzenlenen "Hedefteki Coğrafya Ortadoğu" konulu konferansta yaptığı sunumda, Ortadoğu'da yaşananların, bölge dışına taşan bir etkiye ulaştığını ve artık dünyanın hiçbir yerinin bu etkiden muaf olmadığının yaşanan olaylarla görüldüğünü belirtti. 

Ortadoğu'nun giderek devlet otoritesinden yoksun bir orta çağa doğru sürüklendiğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti: 

"Afganistan'dan, Pakistan'dan Fas'a kadar coğrafyaya baktığınızda işleyen kaç tane devlet, Batı tarzı, Batı'da olduğu gibi devlet diyebileceğimiz kaç devlet var? Bürokrasinin çok iyi işlediği, karşınıza bir kaç devlet çıkar? Onlardan bir tanesi Türkiye'dir. İran'ı belki buraya koyabiliriz, diğeri de İsrail'i koyabilirsiniz. Onun dışında devlet kaldı mı veya devlet bırakıldı mı? Çünkü devlet durup dururken bitmez, ortadan kalkmaz. Devlet olmayan yerde ne olur, devlet dışı aktör olur. Devlet dışı aktör zaman zaman karşımıza terör örgütü olarak çıkar. Bugün Ortadoğu'daki devletlerden daha çok, devlet dışı aktörlerin belirleyici olmaya başladığını görüyoruz, sorun bu." 

Konferansı, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman da takip etti.