İçişleri Bakanı Ala, Erzincan'da

İçişleri Bakanı Ala, Erzincan'da
İçişleri Bakanı Ala, Erzincan'da
- Bakan Ala (1): "Gelin önümüzdeki seçimde öyle bir arkada durun ki bu kadroya hep birlikte öyle bir güç verelim ki siyasi otobanlar yapalım ve siyaseti rahatlatalım. Kimse yan yollardan girerek, paralel yollardan gelerek, çeteler oluşturarak yolumuza çıkamasın. İşte o zaman Türkiye'nin 2023 vizyonuna koşarak gideriz" - "Türkiye'de problemleri 2002 yılından beri Allah'a şükürler olsun yoluna koyduk, saldırılara, paralel yol kesmelere rağmen yolumuza devam ediyoruz, devam edeceğiz" - "Sizin iradenizi alıp da buralarda dik durup, Ankara'ya gittiğinde diz çökenlerden değiliz. Orada da adam gibi duranlardanız. Çünkü sizin iradenizi kim çalmaya kalkarsa biliriz ki o bizden önce size yapılan hakarettir. Biz size hakaret ettirmeyiz"

ERZİNCAN (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Gelin önümüzdeki seçimde öyle bir arkada durun ki bu kadroya hep birlikte öyle bir güç verelim ki siyasi otobanlar yapalım ve siyaseti rahatlatalım. Kimse yan yollardan girerek, paralel yollardan gelerek, çeteler oluşturarak yolumuza çıkamasın. İşte o zaman Türkiye 'nin 2023 vizyonuna koşarak gideriz" dedi.

Ankara 'dan havayoluyla Erzincan'a gelen Bakan Ala'yı havalimanında Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Emniyet Müdürü Doğan İnci ile bazı partililer ve kurum müdürleri karşıladı. Vali Kahraman'ı makamında ziyaret eden Ala ve beraberindekiler daha sonra Erzincan Belediyesine geçti.

Ala, ziyaretlerin ardından 13 Şubat Spor Salonu'ndaki AK Parti İl Kongresinde, AK Parti olarak tabandan tavana siyasete yeni vizyonlar kazandırdıklarını ifade etti.

"Şimdi 'yeni Türkiye' diyoruz, hedeflerimiz var. Bu yeni Türkiye, yeni bir yaklaşımı, yeni bir paradigmayı, yeni bir anlayışı ifade ediyor" diyen Ala, şöyle devam etti:

"Şimdi soru şu 'Türkiye'yi kim yönetecek? Bütün fırtınalar bu soruya verilen cevapların etrafında dolaşıyor. Hep şunu söylediler,  'egemenlik milletindir' dediler ve noktayı koydular. Egemenlik kağıt üzerinde milletindir' dendi. Kağıt üzerinde kaldı ama dediler ki egemenliği 'Ankara'da kurumlar kullanacak', kurumlar. Yani memurlar, kurum dediğiniz bir bina, yani bürokrasi, bürokratik egemenliğin adını koyamadılar elden, gülden, milletten utandılar ama egemenliği kağıdı nasıl yazdıysalar öyle dondurdular. Bizim kavgamız, mücadelemiz şudur. Biz diyoruz ki 'AK Parti ve AK Parti teşkilatının temsilcileri olarak 'kardeşim bu milleti halk yönetecek halk'. İşte bunu söyleyince fırtınalar kopuyor, bütün mesele bu. Yani Ankara'da hangi kararların alınacağına oradaki bir avuç elit değil, siz karar vereceksiniz. Bu ülkeyi siz yöneteceksiniz, 2023 hedeflerimiz var, 2071 vizyonumuz var. Türkiye'de problemleri 2002 yılından beri Allah'a şükürler olsun yoluna koyduk, saldırılara, paralel yol kesmelere rağmen yolumuza devam ediyoruz, devam edeceğiz."

- Genel seçimler

Haziranda yapılacak seçimlerde partililerden çok çalışmalarını isteyen Ala, "Gelin önümüzdeki seçimde öyle bir arkada durun ki. Bu kadroya hep birlikte öyle bir güç verelim ki siyasi otobanlar yapalım ve siyaseti rahatlatalım. Kimse yan yollardan girerek, paralel yollardan gelerek, çeteler oluşturarak yolumuza çıkamasın. İşte o zaman Türkiye'nin 2023 vizyonuna koşarak gideriz. Orada kişi başına 25 bin dolar gelir var" diye konuştu.

Türkiye'nin büyümesini artırarak, dünyada daha da etkin hale gelmesi için yoğun şekilde çalıştıklarını dile getiren Ala, şöyle devam etti:

"Yeryüzünde 3 kıtayı adaletle yönetmiş bir milletin evlatlarıyız. Türkiye'de milli geliri 25 bin dolara da çıkarsak, 50 bin dolara da çıkarsak Gazze'deki kardeşimizin üzerine bomba yağarsa yüreğimiz yanar. Balkanlarda kardeşlerimiz evlerinde huzurlu değilse bizim huzurumuz bozulur. Kafkaslarda kardeşlerimiz huzurlu değilse biz rahat uyuyamayız. Onun için diyoruz ki, 'Türkiye kalkınacak, gelişecek ileri demokrasi hedefine kavuşacak'. Böyle deyince  bakıyorsunuz bir takım uluslararası güçlerle içerideki işbirlikçileri harekete geçiyor. Bunları biliyor olmamız bunlara razı olduğumuz anlamına gelmez. Bunları biliyoruz eskiden olduğu gibi şapkamızı alıp gitmiyoruz. Aradaki fark bu. Bunları biliyoruz bunların hakkından geliyoruz. Bunlara haddini, hadlerini bildiriyoruz. Aradaki fark budur kardeşim. Sizin iradenizi alıp da buralarda dik durup, Ankara'ya gittiğinde diz çökenlerden değiliz. Orada da adam gibi duranlardanız. Çünkü sizin idarenizi kim çalmaya kalkarsa biliriz ki o bizden önce size yapılan hakarettir. Biz size hakaret ettirmeyiz."

- "Paralel yapı"yla mücadele

AK Parti olarak devlet içindeki yapılanmalara asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Ala, "Devletin içerisinde bir grup çeteleşmiş, darbe planları yapıyor, engellemeler çıkarıyor, onları bertaraf ettik. Memleketin iki temel konusu var. Onları bertaraf ettikten sonra din ve vicdan özgürlüğü, Allah'a şükür bu konuda başörtü yasağını kaldırdık. Kuran-ı Kerim'i çocuklarımız isterse okullarda alabiliyor. Hz. Peygamberimizin hayatı siyer-i nebiyi öğrenme imkanlarını getirdik. Yüzlerce reform yaptık. Bütün devlet kayıtlarında 'dindarların düşman olduğunu' yazan cümleleri çıkarttık çöpe attık. Bütün cemaatlerin, insanların, yani sivil toplum örgütlerin düşman olarak tanımlanmasını çıkarıp yırttık attık. Kardeşçe yolumuza yürüyoruz" ifadelerini kulandı.

Çözüm sürecinde AK Parti'nin çok kararlı olduğunu vurgulayan Ala, "Diyarbakır Belediyesinin önünde gösteri yapan bir annenin yanına gittim. 'Çocukları dağdan indirin' diye orada gösteri yapan anne 'sayın bakanım benim çocuğumu götürdüler, gitti şimdi geri gelirse bu çocuğum mühendisliğe gidecekti hakkı kaybolmaz değil mi' dedi. Şimdi bakın anneler bunları istiyor. O bakımdan biz anne şefkatini ve yüreğini meselenin merkezine koyup AK Parti'nin kalkınma adaletini onunla buluşturup diyoruz ki 'bu meseleyi kökten çözeceğiz'" dedi.

"Paralel yapı"nın 2009 yılından beri çözüm sürecini sabote etmeye başladığını belirten Ala, şunları kaydetti:

"2009'da buraya dikkatinizi çekiyorum yani "one minute"in de altını çiziyorum. O, 'one minute'dan sonra paralel yapı bir ihale aldı. Taşeron olarak bir ihale aldı ve onun ipini elinde tutanların istediklerini yapmaya çalışıyor. Bu meseleyi çözelim toptan artık, Türkiye bundan kurtulsun. 2009 ortaları bakın kardeşim hemen ne yaptılar? Bire bir görüşmelerin başladığı çözülsün toptan ortadan kaldırılsın bu mesele diye Milli İstihbarat Teşkilatımızın görüşmelerini, yabancı bir ülkenin, ismini vermek istemiyorum buradan istihbarat örgütleriyle ajanlarıyla iş birliği yaparak kamuoyuna sızdırdılar. Ne için işte bu çözüm sürecini bu terör meselesini toptan çözmeyi engellemek için. Kim yaptı bunu biliyorsunuz paralel çete yaptı. İşte bu sızdırmayı yaptılar, biz yılmadık zannettiler ki eskisi gibi çekilip gideceğiz. Biz inanıyoruz ki kardeşim inanmasak bu yola girmeyiz ki." 

(Sürecek)