İHH Erzincan Şubesi'nin yardım çalışmalarını

İHH Erzincan Şubesi'nin yardım çalışmalarını
İHH Erzincan Şubesi'nin yardım çalışmalarını
ERZİNCAN (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Erzincan Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Önel, yaptıkları çalışmaları...

ERZİNCAN (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Erzincan Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Önel, yaptıkları çalışmaları anlattı. 

Öğretmenevi'nde düzenlenen basın toplantısına Önel'in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Önel, toplantıda yaptığı konuşmada, yeryüzünde herkesin gözü önünde bir takım haksızlık ve zulümlerin devam ettiğini belirterek, "Bunun en belirgin örneğini Filistin'de adeta yaptığı zulümler zalimliğe dönüşmüş olan İsrail gerçeğidir. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan'da, Keşmir'de ve Ortadoğu 'da son 15-20 yıldır ciddi bir dram yaşanıyor. Irak'ta 1,5 milyona yakın insan katledildi. O bölgede yaşayan halklar göç etmek zorunda bırakıldı. Aynı zülmü bugün Suriye halkı yaşıyor. Biz ülke olarak bu krizin hemen yanı başında, kenarında bu yaşananları en iyi şekilde anlıyor ve hissediyoruz" diye konuştu. 

İHH'nın nerede bir zulüm, haksızlık ve insanlık dramı varsa oraya koştuğunu dile getiren Önel, "Mağdur ve mazlum milletlerin Türkiye 'yi sığınacakları güvenli bir liman olarak görmeleri bizim adımıza gurur verici bir durum. Erzincan da sivil toplum kuruluşlarıyla, resmi kurumlarımızla ve hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle geçen yıl Suriye'ye 18 tır yardım malzemesi gönderdik" dedi.

Vakıflarının 52 ülkede 58 bin 723 yetime, Türkiye'de de 66 ilde 7 bin 640 yetime sponsor aile sistemiyle destek verdiğini anlatan Önel, "Erzincan'da 26 okulda 'Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var' projesinde 68 yetime bakılmaktadır. Ayrıca Erzincan'da hayırseverlerimizin desteğiyle toplam 85 yetime bakılmaktadır. İHH'nın sponsorluk sisteminden Erzincan da 31 yetim çocuğumuza aylık 90 lira ödenmektedir. Erzincan İHH İnsani Yardım Derneği olarak İlimiz Erzincan Üniversitesi'nde öğrenim gören 100 yabancı uyruklu misafir öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu aracılığıyla bu öğrencilerimizden 10'una burs vermekteyiz" ifadelerini kullandı.