Savaşın izlerini yeni yaşamlarında silmeyi umut ediyorlar

Savaşın izlerini yeni yaşamlarında silmeyi umut ediyorlar
Savaşın izlerini yeni yaşamlarında silmeyi umut ediyorlar
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Davutoğlu'nun koordinasyonunda Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinden Nazirova çifti, Ukrayna'daki iç savaşın yaralarını yeni yaşamlarında sarmayı umut ediyor - İç savaş sırasında evlerine bomba düşen ve bu nedenle işitme duyularını kaybeden yaşlı çift, tedavi olarak yeniden duyabilmeyi istiyor - Tütliya Nazirova: - "Kulağımın iyileşmesini istiyorum. Torunlarımı duyayım, güleyim istiyorum ama bunları yapamıyorum"

ERZİNCAN (AA) - YAKUP BAKAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri yeni yaşamlarında, savaşın izlerinden kurtulmak istiyor.

Ukrayna'dan 3 Mart'ta Erzincan'ın Üzümlü ilçesine getirilen ikinci kafile Ahıska Türkleri arasında yer alan Bezgün ve Tütliya Nazirova çifti, Ukrayna'nın Debaltseve kasabasında geçen yıl Rus yanlısı ayrılıkçılarla yaşanan iç savaşta evlerine bomba isabet etmesi sonucu yitirdikleri işitme duyularına yeniden kavuşmayı arzu ediyor.

Üzümlü'deki yeni evlerinde oğlu, gelini ve torunlarıyla yeni yaşamlarına alışmaya çalışan yaşlı çift, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Bezgün Nazirova (78), geçen yıl haziran ayında yaşanan çatışmalar sırasında evlerine bir bombanın düştüğünü ve eşiyle canlarını zor kurtardıklarını ifade etti.

Bomba patladığı sırada evde eşiyle evde yalnız olduklarını dile getiren Nazirova, "Bomba düştü, nenenin kulakları sağırlaştı. Benim kulaklarım işitiyordu ama şimdi çok az işitiyor. Evvelki gibi işitmiyorum. Bomba düştüğü zaman evin yarısı yıkıldı. Bomba mutfağa düştü, biz kurtulduk evin dışına çıktık." dedi.

Nazirova, Türkiye'nin kendilerine sahip çıktığını ve vatanlarına gelmekten mutlu olduklarını ifade ederek "Vatanımıza geldik, toprağımıza geldik, bayrağımızın sahibi olduk, çok haz edip mutlu olduk. Bütün Türkiye halkına saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

- "Torunlarımın sesini duymak istiyorum"

İşitme duyusunu tamamen yitiren 75 yaşındaki Tütiiya Nazirova da çatışmalar sırasında çok zor günler geçirdiklerini dile getirdi.

Evlerinin düşen bombayla yıkıldığını ve kendisinin sağır hale geldiğini belirten Nazirova, şunları söyledi:

"Şimdi kapıyı açsalar bile duymuyorum. Biz çok çile çektik, Allah hiç kimseye göstermesin bizim çektiklerimizi. Torunum doktordu bana kulağım için ilaç getirdi, ama faydası olmadı yine işitmiyorum. Kimsenin yanında oturamıyorum, onlar söylüyor ben işitmiyorum. Kulağımın iyileşmesini istiyorum. Torunlarımı duyayım, güleyim istiyorum ama bunları yapamıyorum. Gelip kulağıma söylüyorlar ama işitemiyorum. O yüzden iyileşmek istiyorum."

Nazirova, her şeye rağmen Türkiye'de olmaktan çok mutlu olduğunu, geride bıraktığı bir kızı ile 5 oğlunun da daha sonra Türkiye'ye getirileceğini iade etti. Nazirova, "Vatana kurban olayım. Bizi buraya getirenlere, bunu sağlayanlara Allah iyilikler versin. Evi verenlere, bizi vatan sahibi edenlere de kurban olayım. Evlerimiz çok güzel. Sağolsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti." dedi.