Türk Kızılayı, 24 ülkede yüzleri güldürdü

Türk Kızılayı, 24 ülkede yüzleri güldürdü
Türk Kızılayı, 24 ülkede yüzleri güldürdü
- Türk Kızılayı, geçen yıl 24 ülkede yaklaşık 1 milyar liralık yardımda bulundu - Genel Başkan Akar: "Gerek güneyimizdeki coğrafyada gerekse batımızdaki coğrafyada çok başarılı operasyonlara imza attık ve bu, dünya tarafından da takdir edildi. Bu çalışmalarımıza 2015 yılında da ara vermeden devam ediyoruz"

ERZİNCAN (AA) - BARIŞ YALÇINKAYA - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, geçen yıl 24 ülkede yaptıkları yardımların tutarının yaklaşık 1 milyar lira olduğunu söyledi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı olarak önceki yıllarda olduğu gibi geçen sene de çeşitli ülkelere yardımlarda bulunduklarını belirterek, "Gazze'de bombalama neticesinde mağdur duruma düşen Gazzeli kardeşlerimize yardımlar götürdük, oradan 2008 yılından itibaren hiç geri gelmedik. Suriye sınırından sürekli olarak 12 noktadan sıfır noktası operasyonları yaptık. Suriyeli kardeşlerimize yardımlar götürdük" diye konuştu.

Sınırları dışında operasyon yapan ve başarılı olan ülkelerden biri olduklarını vurgulayan Akar, Afrika'da çeşitli ülkelere yardımlar ulaştırdıklarını, Somali'deki operasyonlarının devam ettiğini ve büyük yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Akar, geçen yıl 24 ülkede yaptıkları yardımların tutarının yaklaşık 1 milyar lira tutarında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

" Zaman zaman bunu kendi bütçemizden karşıladık, zaman zaman vatandaşlarımızın bağışlarından karşıladık, zaman zaman da devletimizin bize yapmış olduğu yardımlardan karşıladık ama şunu söylemek isterim ki gerek güneyimizdeki coğrafyada gerekse batımızdaki coğrafyada çok başarılı operasyonlara imza attık ve bu,  dünya tarafından da takdir edildi. Bu çalışmalarımıza 2015 yılında da ara vermeden devam ediyoruz."

 

- BM'nin Suriyeli sığınmacılara yardımı kesmesi

Akar, Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriyeli sığınmacılara yardımı kesmesine ilişkin, "Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ile bir çözüm ortaklığımız vardı, kamplarda kalan Suriyeli kardeşlerimizin gıda ihtiyaçlarını bizim Kızılay kartımız üzerinden Kızılay kartımıza yüklemek suretiyle karşılıyordu. Bunu sonlandıracağını, bağışlarının olmadığını, maddi imkanlarının yetmeyeceğini söyleyerek bu işi keseceklerini söylediler. Biz, Kızılay olarak kendi imkanlarımızı zorlamak suretiyle bunu karşılamaya gayret edeceğiz. AFAD'la da görüşüyoruz. Kamplarda barındırdığımız insanları aç susuz bırakacak halimiz yok, onları da karşılamaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

- "Kadınlarımızdan bağışçı olmalarını istiyoruz"

Kan bağışı konusunda önemli adımlar attıklarını dile getiren Akar, 2004 yılında 305 bin ünite olan kan bağışının 2014'te 1 milyon 865 bin üniteye yükseldiğini belirterek, şunları söyledi:

"En modern tesislerle bunları (kan) tahlil ediyoruz ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Türkiye 'deki hastanelerin yüzde 95'ine Türk Kızılayı olarak kanı biz veriyoruz. Türkiye'nin her santimetrekaresinden kan topluyoruz, her santimetrekaresine kan dağıtıyoruz. Bulunmadığımız bölge, dağıtmadığımız bir bölge söz konusu değil. Yalnız bir şikayetimiz var; bu şikayet de özel zamanlarda yani kış ve yaz aylarında, halkın çok fazla sokağa çıkmadığı, istirahat ettiği, tatile gittiği veya kar kış kıyamet günlerinde, evlerinden çıkamadığı günlerde kan bağışı sayısı azalıyor. Bu da bizi endişeye sevk ediyor. Şu ana kadar çok yetersiz durumda kalmadık ama kritik günler yaşadık. Halkımızdan özellikle yaz aylarında da bağışlarını eksik etmemelerini, kan bağışına devam etmelerini istirham ediyoruz."

Akar, kadın kan bağışçı sayısının düşük olduğunu ifade ederek, "Kadınlarımızdan bağışçı olmalarını istiyoruz. Bağışçılarımız arasında çok az sayıda kadın var. Yüzde 9-10 civarında kadın bağışçımız var, bunun en azından yüzde 20 civarına çıkması lazım. Kadın bağışçılarımıza da duyarlılık çağrısı yapıyorum. Türk halkının kan ihtiyacını yüzde 90 civarında karşılıyoruz, yüzde 100'ünü karşılamak üzere çalışmalarımızı devam ettiriyoruz" diye konuştu.