1. Ilıca Çermik Festivali

1. Ilıca Çermik Festivali
1. Ilıca Çermik Festivali
- Aziziye Belediyesince düzenlenen festival kapsamında "Buzağı teşvik yarışması" düzenlendi - Aziziye Belediye Başkanı Orhan: - "Bu festivalde amacımız Ilıca'nın tanıtımına bir nebze de olsa katkıda bulunmak ve insanları bir araya getirmektir"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Aziziye Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ilıca Çermik Festivali'nin ikinci gününde "Buzağı Teşvik" yarışması yapıldı.

Orhan Tavlı Stadında düzenlenen buzağı yarışmasına ilçe genelinde 12 buzağı sahibi katıldı.

Değerlendirme öncesinde buzağıları temizleyip, süsleyen çiftçiler kazanmak için belirlenen jüri önünde kıyasıya yarıştı. Piste çıkarılan ve yürümekte zorlanan bazı hayvanlar, süt biberonu tutularak jüri önünden geçirildi.

Yarışma sonunda jüri, burun, göz, yürüyüş, vücut yapısı, buzağının dış görüntüsü, derisi, tüyleri ve ırk özelliklerini değerlendirerek dereceye giden buzağı sahiplerini belirledi. Birinciliği Yılmaz Topçu, ikinciliği Hacı Yurtsever, üçüncülüğü ise Fikri Ağcı aldı.

Yarışmada birinciye 250, ikinciye 200, üçüncüye 150 lira para ödülü, diğer katılımcılara da hayvan yemi verildi.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, yaptığı konuşmada, bu yıl ilkini düzenledikleri festivalde amacın, 7 Mayıs'taki vurguyu ön plana çıkarmak olduğunu söyledi.

Bu tarihlerde kaplıcalardaki şifalı suların, daha da şifalı olduğunu ifade eden Orhan, "Daha öncede Ilıca'da şifalı sulara halk bir araya gelerek festival havasında geçiriyordu. Biz bunu günümüze taşıdık. Bu festivalde amacımız Ilıca'nın tanıtımına bir nebze katkıda bulunmak ve insanları bir araya getirmektir. Birlik ve beraberlik içerisinde bu festivalin geçmesini sağlamak" dedi.

Yarışmada birinci olan buzağı sahibi Yılmaz Topçu da, yapılan etkinliğin hayvan yetiştiriciliğini özendirmeyi amaçladığını belirterek, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Festival Dadaş Fasıl Ekibi, Tülay Özer Akköse konser ile Yavuz Değirmenci'nin gösterisiyle sona erdi.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Para

  ,

  Hayvanlar

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  Konser

  ,

  Birlik

  ,

  ırk

  ,

  yarışma