1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni

1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni
1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni kortej yürüyüşüyle...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni kortej yürüyüşüyle başladı.

Yakutiye Kent Meydanı'nda toplanan Türk, Azeri, Iraklı, İranlı ve Gürcü aşıklar, saz çalıp mani söyledi. Daha sonra Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyüşe geçen aşıklara vatandaşlar da ellerinde bayraklarla eşlik etti. Sazlar eşliğinde şiirler okunarak devam eden yürüyüş, Havuzbaşı Meydanı'nda sona erdi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, 70 aşık ile Aşık Reyhani'yi andıklarını ifade ederek, "Erzurum'un tarihinde çok derinde bu aşıklık, destanlar geleneği var. Bu geleneği bin 700 yıldır biz burada yaşatmaya çalışıyoruz. Genç nesillere tam manasıyla götüremedik ama inşallah 1. Uluslararası Aşık Reyhani Şöleni ile ivme kazanacak diye düşünüyorum" dedi.

Aşık Reyhani ile ilgili bir anısını da anlatan Çığlık, Aşık Reyhani'nin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu da aşık Rayhani'nin sitem ederek Erzurum'dan gittiğini ve yurt dışında vatan hasretiyle hayatını kaybettiğini dile getirerek, "Aşık geleneği Erzurum için çok önemli bir gelenek. Erzurum Aziziye Tabyalarıyla kahramanlık kokan bir şehir, İpek Yolu'nda bir şehir, Ulu Cami'siyle Selçukluları hatırlatan bir şehir, Lala Paşa Cami'siyle Osmanlı kokan bir şehir, cumhuriyet tarihinde vermiş olduğu kahramanlıklarla kahraman bir şehir. Aşıklarımız bu kahramanlıkları çok dile getirdi" diye konuştu.

Aşık Reyhani'nin kızı Yasemin Reyhani ise babası Yaşar Reyhani adına böyle bir şölen düzenlenmesinden gurur duyduğunu vurguladı.

Aşık Reyhani'nin böyle bir gururu hak ettiğini dile getiren Reyhani, "Hüzünlü bir mutluluk duyuyorum. Keşke Reyhani'nin mezarı da burada olsaydı. Erzurum'dan gitmeseydi diye de bir keşkem var. Ben de 4 yıl önce gitmek zorunda kaldım ama her an Erzurum ile doluyum" şeklinde konuştu.

1. Uluslararası Yaşar Reyhani Aşıklar Şöleni, 3 gün boyunca Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde devam edecek.