10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Sekmen,...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Sekmen, mesajında, bugünün yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olduğunu ve insanların doğuştan ve eşit haklara sahip olduğunu bildirdi.

İnsan haklarının kaynağı, insan doğası ve bu doğanın özünde var olan insan onuru olduğuna vurgu yapan Sekmen, şunları kaydetti:

,"Tüm insanlar, insan olmanın gereği olarak, bu haklara din, dil, ırk, cinsiyet ve hiçbir ayırım gözetilmeksizin eşit bir şekilde sahiptirler. Huzurlu bir dünya için, hayatın en önemli etkeni olan insana, kadın ya da erkek ayrımı yapmadan yaklaşım sağlamak gerekir. Günümüze bakıldığında bazı toplumlarda insana dil, din veya ırkından dolayı zulümler yapılmaktadır. Dini ya da rengi ne olursa olsun, yapılan zulmün adı birdir. Bu gibi vahşetlerin yaşanması, insan olarak bizlerin vicdanında büyük hüzne sebep oluyor. Bu anlamlı gün vesilesiyle, dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanın hakkının korunduğu ve insan zulümlerinin son bulduğu yaşanılabilir bir dünya temenni ederim."