"11. Uluslararası Kar Film Festivali"

"11. Uluslararası Kar Film Festivali"
"11. Uluslararası Kar Film Festivali"
- Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen festival çeşitli etkinliklerle devam ediyor - Farklı üniversitelerden 200 filmin yarıştığı festivalde "K-Etkisi" deneysel, "Katık" belgesel, "Losing Colors" animasyon, "Cennetin Çiçekleri" kurgusal kategoride birinci oldu

ERZURUM (AA) -  Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesince düzenlenen ve 200 filmin yarıştığı "Uluslararası Kar Film Festivali"nde, beş kategoride dereceye giren filmler belli oldu.

Bu yıl 11'incisi gerçekleştirilen festival kapsamında, Kültür ve Gösteri Merkezi ile fakültenin salonlarında sergi açılışı, film gösterimi yapıldı. Dalında başarılı, ödüllü ve popüler yönetmenler ile oyuncular ve sinema sektörü temsilcileri öğrencilerle buluştu.

Festival kapsamında belgesel, kurgusal, reklam, animasyon ve deneysel olmak üzere 5 kategoride yapılan yarışmada, 200 film dereceye girebilmek için yarıştı.

Öğrenci ve öğretim üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, deneysel film kategorisinde Alparslan Karlıoğlu "K-Etkisi", belgesel film kategorisinde Yahya Ercan "Katık", kurgusal film kategorisinde Ömer Miraç Tunç "Cennetin Çiçekleri", animasyon film kategorisinde Ozan Gönen "Losing Colors" isimli filmlerle birinci oldu. Reklam filmi kategorisinde ise birinci ve ikinciye layık film olmadığı için Metehan Şereflioğlu "Zede" filmiyle üçüncü oldu.

Festivalin komite üyesi Yrd. Doç. Dr. Duygu Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmlerin online izlenerek, oylama yapıldığını söyledi.

Özsoy, "Festivali gelenekselleştirmek bizim için önemliydi. 11'incisini düzenliyoruz ve bunu aralıksız gerçekleştirdik. Önemli konuklarımız var. Hem öğrenciler Türkiye genelinde birbirlerinin yaptığı işleri seyretme imkanına sahip oldular hem de sektörden isimlerle ilişki kurabilme şansı yakaladılar" diye konuştu.

Öğrencilerin, yaptıkları işleri sinema sektörünün temsilcilerine gösterme imkanı bulduğunun altını çizen Özsoy, "Bir kenti önemli kılan şey orada yapılan kültür etkinlikleridir. Festivalimiz bu açıdan da önemli. Kıymetli konuklarımız geldi, önemli filmleri ücretsiz olarak izlettirdik" dedi.