12. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası

12. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası
12. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası
- Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Erzurum'da düzenlenen turnuvanın açılışını yaptı - Müezzinoğlu: "Sağlık Bakanlığı olarak, 'daha çok spor, daha çok hareket' diyoruz. Bu anlamda böyle uluslararası organizasyonların düzenlenmesi bizi mutlu ediyor"

ERZURUM (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Erzurum'da 41 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 sporcunun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası'nın açılışına katıldı.

Türkiye Karate Federasyonu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün destekleriyle bu yıl 12'ncisi düzenlenen turnuvanın açılışı, Yakutiye ilçesindeki Buz Hokeyi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Müezzinoğlu, turnuvanın açılışında yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı olarak sporu önemsediklerini söyledi.

Sağlıklı bireyin, sağlıklı kalma araçlarından birinin de spor ve hareket olduğunu aktaran Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı olarak, 'daha çok spor, daha çok hareket' diyoruz. Bu anlamda, böyle uluslararası organizasyonların düzenlenmesi bizi mutlu ediyor. Karate; zeka, güç ve aynı zamanda da ahlak gerektirir. İnanıyorum ki, buradaki genç arkadaşlarımız, birbiriyleriyle tanışacaklar ve uzun süreli dostlukların altyapısını oluşturacaklar. Ayrıca sporun centilmenliğini birbirlerine gösterecekler. Bu tür faaliyetler, onların hayatına farklı zenginlikler kazandıracaktır. Bu tarih kentinde, 'Dadaş' kentinde, onlar da kalıcı izler bırakacaktır. Gittikleri yerlerde anlatabilecekleri anıları olacaktır."

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise sporcuları barış elçisi olarak gördüklerini ve bu tip organizasyonların Erzurum kenti için önemli olduğunu vurgulayarak, "İnşallah sporcularda Erzurum ve Türkiye ile ilgili güzel izlenimler kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan da karatede yakaladıkları başarının her geçen gün artarak sürdüğünü aktarırken, bu tür organizasyonların devamı için çalıştıklarını vurguladı.

Konuşmaların adından, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve  Ankara BOTAŞ Spor Kulübü Kata Takımı birer gösteri sundu. 

Turnuva, şair ve yazar Bedirhan Gökçe'nin, katılımcılara şiir dinletisi sunmasının ardından, minikler kategorisindeki müsabakalarla başladı.