"14x8000 Tırmanış Projesi"

"14x8000 Tırmanış Projesi"
"14x8000 Tırmanış Projesi"
- "14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, Pakistan'daki Nanga Parbat ve Annapurna dağlarına yapacağı tırmanış öncesi deneme tırmanışları için İran'a gitti - Fındık: "Annapurna'ya bugüne dek sadece 160 kişi çıkmış ve zirveye ulaşanlar için genel zayiat yüzde 50 civarında. Kısacası, Annapurna tehlikeli bir tırmanış olacak"

ERZURUM (AA) - "14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, Nanga Parbat ve Annapurna dağlarına yapacağı tırmanış öncesi hazırlıklara başladı.

Proje kapsamındaki dağlara yapacağı tırmanış öncesi İran 'a giden milli dağcı Fındık, AA muhabirine, şimdiye kadar 8000 metrenin üzerindeki 14 dağdan 10'una önceki yıllarda tırmandığını anlattı.

İlkbahar döneminde de projede yer alan 8126 metre yükseklikteki Nanga Parbat ile 8091 metrelik Annapurna dağlarına tırmanacağını vurgulayan Fındık, tırmanış öncesi İran'da 5 bin metrenin üzerinde bulunan bazı dağlar ile  Ağrı Dağı ve Aladağlar'a zirve yapacağını söyledi.

Fındık, Nepal'deki 7126 metre yükseklikteki Himlung Himal'e tırmanıp yüksekliğe uyum sağlayacağına değinerek, daha sonra bugüne kadar 58 kişinin hayatını kaybettiği Pakistan'daki 8091 metrelik Annapurna Dağı tırmanışını gerçekleştireceğini ifade etti.

Dağın kuzey yüzündeki Alman rotasından oksijen kullanmadan tek seferde "alpin tarzda" tırmanış yapacağını belirten Fındık, şöyle konuştu:

"Annapurna Dağı, üzerinde çok sefer inip çıkarak yükseğe uyum sağlanacak kadar güvenli bir doruk değil. Özellikle de tırmanacağımız 1980 kuzey yüzü, Alman rotasının 6 bin metre civarındaki kulvar etabı, buz çığı açısından risk taşıyor. Annapurna'da tamamen güvenli sayılabilecek hiç rota yok ve 1950 yılında dünyada ilk çıkılan 8 bin metrelik zirve olmasına karşın, Annapurna'ya bugüne dek sadece 160 kişi çıkmış ve zirveye ulaşanlar için genel zayiat yüzde 50 civarında. Kısacası, Annapurna tehlikeli bir tırmanış olacak."

Fındık, Nepal'deki Himlung Himal tırmanışında yalnız olmayacağına işaret ederek, tırmanışta, Türk dağcılar İbrahim Kaplan, Ömer Birol ve Abdullah Gündüz'ün de kendisine eşlik edeceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İran

  ,

  Nepal

  ,

  Pakistan

  ,

  Ağrı

  ,

  Proje

  ,

  kuzey