"14x8000 Tırmanış Projesi"

"14x8000 Tırmanış Projesi"
"14x8000 Tırmanış Projesi"
- "14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, Nanga Parbat ve Annapurna dağları öncesi, Iran'da dağ ve şelale tırmanışları yaptı

ERZURUM (AA) - Milli dağcı Tunç Fındık, dünyanın en yüksek onuncu doruğu olan Pakistan'daki Annnapurna Dağı öncesi, Iran'da dağ ve şelale tırmanışları gerçekleştirdi.

"14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, Nanga Parbat ve Annapurna dağlarına yapacağı tırmanışlar öncesi hazırlıklarını sürdürüyor.

Proje kapsamında İran Dağcılık ve Spor Tırmanış Federasyonu'nun daveti üzerine Erhan Baysal ve Arif Öztürk'le bu ülkeye giden Fındık, Kerman eyaletindeki 4 bin 135 metrelik Joopar doruğuna çıktı.

Fındık, Joopar zirvesine 50 kişilik İran Dağcılık Takımı'yla gerçekleştirdiği çıkışın ardından farklı uzunluklardaki donmuş şelalelere de tırmanışlar gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışların ardından merkezi Tahran'da bulunan İran Dağcılık ve Spor Tırmanış Federasyonu'nu ziyaret eden Fındık'a federasyon başkanı Reza Zarei tarafından madalya verildi.

Fındık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisine verilen bu madalya dolayısıyla çok mutlu olduğunu, İran'a hemen hemen her yıl antrenman ve yeni tırmanışlar için gittiğini söyledi.

Buradaki dağcılarla çok iyi ilişkiler kurduklarını, İran'ın yüksek dağ ve donmuş şelalelerinin kendisi için harika bir antrenman kaynağı olduğunu ifade eden Fındık, bu ülkede daha gideceği çok tırmanış güzergahı olduğunu kaydetti. 

İlkbahar döneminde de projede yer alan 8 bin 126 metre yükseklikteki Nanga Parbat ile 58 kişinin hayatını kaybettiği Pakistan'daki 8 bin 91 metrelik Annapurna dağlarına tırmanacağını vurgulayan Fındık, dünyanın en yüksek onuncu doruğu olan bu tırmanış öncesi Ağrı Dağı ve Aladağlar'da da zirve yapacağını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İran

  ,

  Pakistan

  ,

  Ağrı

  ,

  spor

  ,

  Proje

  ,

  madalya