"14x8000 Tırmanış Projesi"

"14x8000 Tırmanış Projesi"
"14x8000 Tırmanış Projesi"
- "14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, dünyanın en büyük 10'ncu zirvesi Annapurna Dağı'na yapacağı tırmanış için hazırlıklarını tamamladı - Fındık: "Kendimi iyi hissediyorum ve güveniyorum. Benim için önemli bir adım bu, çok heyecan duyuyorum. Eğer bu dağın doruğuna ulaşabilirsem, bunu başaran ilk Türk vatandaşı olacağım"

ERZURUM (AA) - "14x8000 Tırmanış ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, yüksek çığ riski nedeniyle zirvesine nadiren çıkılan ve zirvesine ulaşan her iki dağcıdan birinin yaşamını yitirdiği Annapurna Dağı'na yapacağı tırmanış için Nepal'e gitti.

Proje kapsamında  İran ve Türkiye 'nin farklı bölgelerindeki dağ ve donmuş şelalelerde iki ay antrenman tırmanışları yapan Fındık, 8 bin 91 metre yüksekliğiyle Nepal'in Himalaya Dağları'nda yer alan ve dünyada en yüksek 10'uncu zirve olan Annapurna'ya doğru yola çıktı.

Fındık, yüksek çığ riski nedeniyle zirvesine nadiren çıkılan ve her iki dağcıdan birinin yaşamını yitirdiği "Ölüm dağı" adı verilen Annapurna'ya iki ay sürecek zorlu bir tırmanış gerçekleştirecek.

- Uyum için Himlung Himal'e çıkacak

Milli dağcı Fındık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "14x8000 Tırmanış ?Projesi" kapsamında şimdiye kadar 8 bin metrenin üzerindeki 14 dağdan 10'una tırmandığını söyledi.

Annapurna dağı tırmanışı öncesinde aynı bölgedeki 7 bin 126 metre yüksekliğindeki Himlung Himal Dağı'na tırmanarak yüksekliğe uyum sağlayacağını ifade eden Fındık, şöyle devam etti:

"Annapurna'ya  kuzey yüzü rotasından oksijen kullanmadan tek seferde, yani 'alpin' tarzda tırmanmayı planladım. Zira Annapurna Dağı, üzerinde çok sefer inip çıkarak yükseğe uyum sağlanacak kadar güvenli bir doruk değil ve özellikle de tırmanacağımız kuzey yüzü Alman rotasının 6 bin metre civarındaki etapları, buz çığı açısından büyük risk taşıyor. Annapurna'da tamamen güvenli sayılabilecek tırmanış rotası bulunmuyor ve 1950 yılında dünyada ilk çıkılan 8 bin metrelik zirve olmasına karşın, bugüne dek bu dağa sadece 160 kişi çıkmış. Zirveye ulaşanlar için zayiat yüzde 50 civarında. Tırmanış güzergahımız genelde dik buz duvarları arasından ve üzerinden olacak."

- "Kendime güveniyorum, heyecan duyuyorum"

Annapurna'nın kendisi açısından büyük ve heyecan verici bir hedef olduğunu vurgulayan Fındık, "Türkiye'nin milli  spor projesi olan 14x8000 en az K2 çıkışı kadar kilit bir safha. Dünyadaki en tehlikeli dağlardan bir tanesi. Çok önemli bir tırmanış bu benim açımdan. Heyecanlıyım, çok riskli ve zor bir tırmanış yapacağız. Hazırlıklıyım ve iyi antrenman yaptım. Kendimi iyi hissediyorum ve güveniyorum. İşler yolunda giderse umarım yapabileceğiz. Benim için önemli bir adım bu, çok heyecan duyuyorum. Toplamda üç ayrı noktada yüksek kamp kullanılacak. Eğer bu dağın doruğuna ulaşabilirsem, bunu başaran ilk Türk vatandaşı olacağım" diye konuştu.

Fındık, proje çerçevesinde bu yıl içinde Pakistan'daki 8 bin 125 metrelik Nanga Parbat Dağı'na tırmanmayı planladığını da dile getirdi.


  ETİKETLER:

  İran

  ,

  Nepal

  ,

  Pakistan

  ,

  Türkiye

  ,

  spor

  ,

  Proje

  ,

  kuzey