18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Erzurum, Ardahan, Iğdır, Kars ve Ağrı'da tören düzenlendi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Karskapı Şehitliği'ndeki törende, Erzurum Valiliği, 9. Kolordu Komutanlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Harp Malulü ve Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği ile TSK Mehmetçik Vakfı tarafından Şehitlik Anıtı'na çelenk sunuldu.

Saygı atışı ve saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Harp Malulü ve Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Erzurum Şube Başkanı Recep Akgül, burada yaptığı konuşmada, bugün bir anma günü olduğu gibi Çanakkale Zaferi'nin de 100. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Türk milletinin esir edilmeyeceğinin Çanakkale'de tescillendiğini vurgulayan Akgül, "Çanakkale'de aldığımız güç bizi Kurtuluş Savaşı'nda, Kıbrıs'ta terörle mücadelede mağrur etti. Bir kere öldüysek bin kere dirildik. Son yüzyılda dünya bizi hayretle izledi. Bize 'Çılgın Türkler' dediler. Mermiye süngü çekmek birileri için elbette çılgınlıktır, bizler için vatan sevgisinin adıdır sadece" dedi.

9. Kolordu Komutanlığı'ndan Piyade Yarbay Levent Akvardarlar da günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

İl Müftü Vekili Celal Büyük, şehitler için dua okudu. Şehit yakınları gözyaşı döktü.

Tören, Vali Ahmet Altıparmak ve beraberindekilerin, şehitlikleri ziyaret ederek, karanfil bırakmasıyla sona erdi.

- Ardahan

Halil Efendi Mahallesi'ndeki Şehitler Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Yanık Cami bölgesinde Osmanlı-Rus Savaşı döneminde şehit edilen 300 Türk için dualar edildi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü'ndeki programda konuşan Ardahan Valisi Ahmet Deniz ise bugün duygulandığını söyledi.

Bugün gururlu ve mutlu olduklarını ifade eden Deniz, "Ne mutlu ki bugün Çanakkale Zaferi'nin 100. yılını milletçe vatanın her satında büyük bir gururla onurla coşkuyla kutluyoruz. Tam 100 yıl önce Çanakkale Boğazı'na dayanan itilaf güçleri, yüzlerce donanmasıyla yüz binlerce askeriyle geldiler. Amaçları neydi, iki gün sonra İstanbul 'a girmekti. İstanbul'u almak, Ayasofya'da çan sesini dinlemekti ama unuttukları bir şey vardı. Bu millet hiçbir zaman esir olmadı. Binlerce yıllık tarihinde esir edilememişti. Esaret altında kalmamıştı. Unuttukları bir şey buydu. Bu nedenle Çanakkale, sadece Türk tarihi için değil dünya tarihinin de değiştirildiği bir yer" diye konuştu.

Çeşitli gösterilerle devam eden program, Çanakkale Savaşı'ndaki askerlerin yiyeceğinden olan ekmek ve kuru üzümün ikramıyla sona erdi.

- Iğdır

Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Öğrencilerin şiir okumasıyla devam eden törende, Iğdır Valiliği, Iğdır Belediyesi, Iğdır Garnizon Komutanlığı ve Şehit ve Gaziler Derneği adına Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Daha sonra Mehmet Çavuş Anıtı'na geçen protokol, burada da şehitler için anıta çelenk bıraktı.

Törene Vali Davut Haner, Emniyet Müdürü Yüksel Babal, vali yardımcıları ve kurum amirlerinin yanı sıra askeri erkan katıldı.

- Kars

Garnizon Şehitliği'ndeki törene, Vali Günay Özdemir, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kenan Kalay, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, kurum müdürleri, öğrenciler, şehit aileleri ve gazi yakınları katıldı.

Törende Vali Özdemir, Tugay Komutanı Kalay ve Belediye Başkanı Karaçanta şehitlik anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla saygı atışı yapıldı. Protokol üyeleri daha sonra şehitlik özel defterini imzaladı.

Burada konuşan Özdemir, Mehmetçiklerin bu kahramanlığı, destanı, vatan ve millet sevgisiyle yazdığını söyledi.

Konuşmaların ardından Garnizon Şehitliği gezildi, İl Müftüsü Mehmet Genç de dua okudu.

Şehit mezarlarına Özdemir, Kalay ve Karaçanta karanfil bıraktı.

Tören, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'ndaki programla sona erdi.

- Ağrı

Abide Meydanı'nda gerçekleştirilen törende Vali Musa Işın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar ve Belediye Başkan Vekili Burhan Daşdemir anıta çelenk sundu.

Tören daha sonra  Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programıyla devam etti.

Vali Işın, burada yaptığı konuşmasında, bugün Çanakkale savaşının 100. yıl dönümü olduğunu ve 100 yıl önce Çanakkale'de büyük bir destan yazıldığını anımsattı.

Programda, lise öğrencileri tarafından oynanan "Ayşe ile Mehmet" piyesinin ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Daha sonra yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.