18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Oltu'da tören düzenlendi

ERZURUM (AA) - Oltu ilçesinde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi dolayısıyla tören düzenlendi.

İlçe Şehitliğinde düzenlenen programa Kaymakam Mehmet Gökhan Zengin, İlçe Garnizon Komutanı Piyade Yarbay Ömer Murat Demirci, Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül ve vatandaşlar katıldı.

Saygı atışı ve çelenk sunumunun yapılmasının ardından şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Zengin, Demirci ve Ziyrek, şehitlik defterini imzaladıktan sonra şehit kabirlerine karanfil bırakıldı.

Yusuf Ziyabey Anadolu Lisesi'nde devam eden programda Çanakkale Deniz Zaferi ve şehitler anısına şiir ve türküler okundu.

Savaş yıllarında yaşanan zorlukların anlatıldığı programda konuşan Zengin, bazı şehitlerin kefensiz yattığını, mezar taşlarının olmadığını ancak görevlerini kusursuz yerine getirdiklerini belirtti.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyan  asker ve polislerle, çeşitli ülkelerde uğradıkları saldırılar sonucu şehit olan diplomat ve kamu görevlilerini rahmetle andığını ifade eden Zengin, şöyle devam etti:

"Yüzüncü yılını iftiharla kutladığımız Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik içinde vatan ve millet sevgisiyle yazdığı bir kahramanlık destanıdır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi olan Çanakkale Zaferi, eldeki tüm imkansızlıklara rağmen, aziz milletimizin bağımsızlığı, onuru uğruna hiçbir fedakarlık kaçınmadığı şanlı bir zaferdir. Çanakkale'de elde edilen büyük zafer aziz milletimizin için tarihin iki asırdır akıp giden acı bir tabloyu değiştirmiş, millete geleceği inşa etme iradesi ve özgüveni kazandırmıştır. Çanakkale'de vücut bulmaya başlayan milli şuur Kuvai Milliye ruhuna dönüşerek milli mücadelenin kazanılmasında önemli rol oynamıştır."

Çanakkale Savaşı esnasında yoksul bir şekilde cephede mücadele eden askerlerin yemek listesi okunurken salonda bulunanlar duygulu anlar yaşadı.

Günün anısına düzenlenen resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesinin ardından anma etkinlikleri sona erdi.