19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı ve Ardahan'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı

ERZURUM (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Erzurum'da Havuzbaşı'nda düzenlenen törene, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenliğil, kamu kurum müdürleri ile sporcular katıldı. 

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından konuşma yapan Taşkesenliğil, 19 Mayıs'ın Türkiye Cumhuriyeti için dönüm noktası olduğunu belirterek, Mustafa Kemal Atatürk 'ün çevresinde kenetlenen milletin bağımsızlık adına dünyayı emsal teşkil edecek bir mücadele örneği gösterdiğini ifade etti.

Atatürk'ün, millet iradesine güvenerek başlattığı bağımsızlık savaşının fedakarlık ve insanüstü çabayla kazanıldığını ve bugünkü millet egemenliğinin temellerinin o günlerde atıldığını vurgulayan Taşkesenliğil, "Dünyadaki birçok ülkenin tarihinde bağımsızlık çabaları vardır ancak Atatürk önderliğinde milletimizin verdiği istiklal mücadelesinin yöntem ve sonuçları bakımından eşi ve benzeri bulunmamaktadır" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Caddesi güzergahından Yakutiye Kent Meydanı'na kortej yürüyüşü düzenlendi.

Erzurum bar ekibinin ardından farklı branşlarda sporcular gösteri yaptı.

Özel sporcular jimnastik takımının yaptığı gösteri, katılımcılar büyük ilgi gördü. 

- Ağrı

Abide Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Cemil Budak tarafından çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı okundu. Budak ile bir grup öğrenci, buradaki törenin ardından, Ağrı Valisi Musa Işın'ı makamında ziyaret etti.

Vali Işın, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

- Iğdır

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım Aydoğdu, Iğdır Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Aydoğdu, burada yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96'ncı yıl dönümü olduğunu söyledi.

19 Mayıs'ın, bütün ümitlerin tükendiği bir anda milletin tüm onur ve asaletiyle Atatürk'ün rehberliğinde, tarih sayfasında bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu belirten Aydoğdu, "Gençlik gelecek demektir, bugün ve yarınların en büyük güvencesidir" dedi.

Zübeyde Hanım Bulvarı'nda devam eden törende, öğrenciler halk oyunları ve spor gösterileri yaptı. 

Kutlama programı, bisiklet turunun ardından sona erdi.

- Ardahan

Ardahan Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, 80. Yıl Cumhuriyet Stadyumu'nda devam etti. Vali Vekili Deniz Pişkin, 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, Belediye Başkan Vekili Akın Günal ve sporcuların katılımıyla stat önünden, Ardahan Kalesi'ne kortej yürüyüşü yapıldı.

Halk oyunları gösterisi ve şiir dinletisiyle devam eden tören, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

- Kars

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat tarafından, Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, Samsun'dan getirilen Türk bayrağı Vali Günay Özdemir'e teslim edildi.

Öğrencilerin şiir okuduğu programda spor müsabakalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Program, Gül Ahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi, Kafkas halk oyunları ve sporcuların gösterisiyle sona erdi.