23 Nisan'ı mangala turnuvasıyla kutladılar

23 Nisan'ı mangala turnuvasıyla kutladılar
23 Nisan'ı mangala turnuvasıyla kutladılar
- Erzurum'da Aziziye Belediyesi ve Aktif Akademi işbirliğiyle mangala turnuvası düzenlendi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında mangala turnuvası yapıldı.

Aziziye Belediyesi ve Aktif Akademi işbirliğiyle, Erzurum Spor Lisesi Salonu'nda düzenlenen turnuvaya, ilkokuldan lise son sınıfa kadar 200 öğrenci katıldı.

Aktif Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Halim Ulaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Türkiye 'de ilk defa zeka oyunları turnuvası düzenlediklerini belirtti.

Ulaş, turnuva için Aziziye Belediyesi ile yaklaşık 3 ay önce çalışmalara başladıklarını anlatarak, "Önce öğretmenlere zeka oyunları eğitimi verdik. Daha sonra öğretmenlerimiz okullarında bu eğitimi uyguladılar. 3 aylık eğitimin sonunda bu işi bir yarışmayla taçlandıralım istedik ve mangala turnuvası düzenledik" dedi.

Turnuvada, ilçedeki 19 okuldan 8 bin öğrencinin yarıştığını, 200 öğrencinin de yarı finale kaldığını ifade eden Doç. Dr. Halim Ulaş, turnuvanın finalini ise 27 Nisan'da yapacaklarını dile getirerek, "Zeka oyunlarının, çocukların psikolojik, psikososyal gelişimlerinde, bilişsel, duyusal, motor özelliklerinin gelişiminde çok faydası var. Çocukları özellikle internet bağımlılığından kurtarmak için zeka oyunları çok etkili bir yöntem. Elimizden geldiğince zeka oyunlarını yaymaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Mangalanın geleneksel bir Türk oyunu olduğunu hatırlatan Ulaş, unutulmaya yüz tutmuş bu oyunu gençlere sevdirmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.