24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, basında sansürün kaldırılışının 107'inci yıl...

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, basında sansürün kaldırılışının 107'inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özsoy, mesajında 24 Temmuz'un, Türk basını için önemli bir dönüm noktası olduğunu bildirdi.

Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansürün, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden Özsoy, mesajında şunları kaydetti:

"Çağdaşlaşan, AB 'ye girme yolunda büyük mesafeler kaydeden Türkiye 'de basın çalışanlarının koşullarını iyileştirecek, editöryel bağımsızlığını sağlayacak, sendikal haklara kavuşturacak, yasalar bir an önce çıkarılmalıdır. Basın çalışanlarının can güvenliği, iş ve çalışma güvenliği sağlanmalı ve çalışanlar arasındaki gelir dengesizliği giderilmelidir. Bunun yanı sıra basınımızın gücünü ve etkinliğini artırabilmesi için kendisini sorgulaması, kendi içinde denetim kurması ve kendisini yeniden yapılandırması inancını taşıyoruz. Basının kendi içindeki öz denetimi, çıkarılacak yasalardan daha etkili olacaktır."

Özsoy, mesajında, ağır sorumluluk altında, fedakarca, zor şartlar altında çalışan, mesleki disiplin ve temel ahlak ilkeleri doğrultusunda, anayasal bütünlüğü muhafaza ederek, topluma ve demokrasiye yeni ivmeler kazandıran Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerdeki gazetecilerin Basın Bayramı'nı kutladı.