3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
ERZURUM (AA) - Dünya Engelliler Gelişim Derneği (DEGD) Başkanı İslam Meral, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Meral,...

ERZURUM (AA) - Dünya Engelliler Gelişim Derneği (DEGD) Başkanı İslam Meral, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Meral, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık'ın, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması açısından anlamlı bir tarih olduğunu belirtti.

Ülkede engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların son yıllarda arttığını bildiren Meral, engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmaların, sadece engellileri ve ailelerini değil toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Meral, günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan birinin o ülkenin engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim , , barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesi olduğuna vurgu yaparak, bu nedenle engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin niteliğinin artırılmasının önem arz ettiğine değindi. 

Toplumu engelli ve engelsiz bireyler olarak ayrıştırmanın bireylerin birbirleriyle kaynaşmasını ve herkesin toplum tarafından eşit olarak kabul edilmesini engellediğini anlatan Meral, engelli bireylere dönük fırsat eşitliğini artırmak için gerçekleştirilecek her türlü uygulamanın  Türkiye 'yi çağdaş toplumlar seviyesine çıkaracak en önemli unsurlardan biri olacağını ifade etti.