3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: - "Sosyal hayatın içerisinde yer alan engelli vatandaşlarımız, bizim için birer güç kaynağıdır"

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, sosyal hayatın içinde yer alan engellilerin güç kaynakları olduğunu ifade etti. 

Sekmen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, belediye olarak, engel oranı ne olursa olsun bütün engelli vatandaşların kendi kendine yetebilen, onurlu, başı dik, eşit vatandaş olarak yaşamalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. 

Dünya Engelliler Günü'nün, insanlık adına daha fazla düşünülmesi gereken günlerden biri olduğunu dile getiren Sekmen, şunları kaydetti: 

"Çeşitli engellerine rağmen hayat mücadelesi veren ve yaşamlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde yer alan engelli vatandaşlarımız, bizim için birer güç kaynağıdır. Her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yüksek oranda engelli insanımız bulunmaktadır. Bu insanlarımızın en önemli problemi çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal alanları kuşatan bir takım haklardan yararlanamamalarıdır. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerimizin bir kısmını engelli vatandaşlarımıza sunmaya çalışmaktayız. Bu vesileyle herkesi engelli vatandaşlarımıza saygılı olmaya çağırıyor, engellerin bir engel teşkil etmediğini belirtmek istiyorum."