"8. Uluslararası Öğrenci Buluşması"

"8. Uluslararası Öğrenci Buluşması"
"8. Uluslararası Öğrenci Buluşması"
- Atatürk Üniversitesinde eğitim gören yabancı öğrenciler, üç gün boyunca ülkelerinin kültür ve geleneklerini kurulan stantlarda tanıtacak

ERZURUM (AA) -  Atatürk Üniversitesinde  eğitim gören misafir öğrencilerin katılımıyla "8. Uluslararası Öğrenci Buluşması" başladı.

Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneğinin ev sahipliğinde Türkiye Gençlik Vakfı ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunca (UDEF) gerçekleştirilen buluşma, "Dünyanın Rengi Türkiye'nin Misafiri" temasıyla düzenlendi.

  Yakutiye Kent Meydanı'ndaki programda, yabancı öğrenciler, ülkelerine ait kıyafetler giyerek, dans gösterisi sundu. Erzurum Halk Oyunları gösterisi yapan Sudan, Cezair, Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kongo, Senegalli öğrenciler, vatandaşların beğenisini topladı.

UDEF Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Başar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağmurlu havaya rağmen etkinliğe yoğun ilgi gösterildiğini söyledi.

"Uluslararası öğrenci" denilen kavramın, dünyada uluslararası öğrenci statüsüyle anıldığını vurgulayan Başar, ülkede 10 yıl öncesine kadar bu konuda ciddi bir mesafe kat edilmediğini anımsattı.

Oysa dünyada artık kültür ve medeniyetlerin, birikim, teknoloji, bilgilerin bu öğrenciler aracılığıyla taşındığını anlatan Başar, şunları kaydetti:

"10 yıl önce ülkemizde okuyan yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 5 bin civarındayken bugün bu sayı 80 bine yaklaşmıştır. Biz UDEF olarak Türkiye'nin hem medeniyet hinterlandının yeniden canlanması hem de hinterlandımızda bulunan öğrencilerimizin kültür ve medeniyet birikimlerini, tecrübelerini ülkemizde paylaşmaları, ülkemizde öğrendikleri bilgi ve birikimleri kendi adına kullanabilmeleri adına bu etkinlikleri son derece önemli görüyoruz. Bu 33 ülkeden arkadaşımızın, ülkelerinin kültürlerinin donelerini sahneleyecekleri bir çalışma. Kendi folklorik gösterilerini sundular. Ülkelerinin şairlerini, sanatkarlarını tanıttılar. Biraz sonra da onların stantlarını gezeceğiz. Ülkemiz adına böyle bir etkinliğe vesile olduğumuz için son derece müteşekkiriz."

Başar, bu çalışmaların artarak devam edeceğini belirterek, UDEF olarak Türkiye'de okuyup mezun olan öğrencilerin yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kent Meydanı'na 33 ülkenin tarih ve kültürünün tanıtıldığı stantlara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Etkinlik 3 gün devam edecek.