"93 Harbi-Aziziye Şahlanışı" kitabı çıktı

"93 Harbi-Aziziye Şahlanışı" kitabı çıktı
"93 Harbi-Aziziye Şahlanışı" kitabı çıktı
ERZURUM (AA) - Aziziye Belediyesi, Erzurum tarihinin dönüm noktalarından "93 Harbi" olarak bilinen, "1877-1878 Osmanlı Rus Savaşını"...

ERZURUM (AA) - Aziziye Belediyesi, Erzurum tarihinin dönüm noktalarından "93 Harbi" olarak bilinen, "1877-1878 Osmanlı Rus Savaşını" kitaplaştırdı.

Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, yaptığı açıklamada, Ruslar tarafından kentte yapılan büyük saldırı ve işgallerin anlatıldığı "93 Harbi-Aziziye Şahlanışı" kitabında, Erzurum'un savaştan nasıl etkilendiğinin de ele alındığını söyledi.

Son 200 yılda 3 temel olayın Erzurum'u Türk ve dünya tarihine taşıdığını belirten Orhan, şöyle konuştu:

"Bunlardan birincisi 93 Harbi, ikincisi yüreğimizin bir sızısı olan Sarıkamış Harekatı ve sonuncusu Milli Mücadele kararının alınarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'dir. Geçmişini bilmeyen ve geçmişinden ders almayan nesiller, geleceklerini inşa edemezler. Mazisini unutan ve sırtını mazisine dönen insanlar başka milletleri taklit ederek, kimliklerini kaybetmiş ve köleliğe mahkum olmuşlardır. Unutmayınız, unutmak felakettir. Tarihe yön veren, tarihin akışını değiştiren bir milletiz. Bununla övünmemek, bunu anlatmamak, bunu inkar etmek mümkün değildir. Destanlaşmış bir tarihimiz var."

Orhan, tarihin gerçeklerinin bilinmesi bakımından "93 Harbi-Aziziye Şahlanışı" kitabının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Osmanlı-Rus Harbinin iki cephesi olduğunu anımsatan Orhan, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi 1877-1878 Osmanlı Rus Harbinin iki cephesi vardır. Bu cephelerden batıdaki meşhur Plevne savunması, doğudaki de Aziziye şahlanışıdır. Bu kitap doğu cephesinde meydana gelen muharebeleri, dönemin Erzurum'unun sosyal ve ekonomik yapısını da gözler önüne seren, unutmamamız gereken olayları yansıtan tarihin bir aynası olacaktır."