Ahilik Haftası ''mehteran'' ile kutlandı

Ahilik Haftası ''mehteran'' ile kutlandı
Ahilik Haftası ''mehteran'' ile kutlandı
- Erzurum'daki tarihi Yakutiye Medresesi önünde düzenlen Ahilik Haftası programında, mehter takımı konser verdi - Vali Altıparmak: ''Bu topraklarda bin yıllardır varsak, bu adaletin, Ahilik kültürünün yerleşmesiyle varız''

ERZURUM (AA) - Erzurum'da Ahilik Haftası, tarihi medrese önünde mehter takımı konseriyle kutlandı.

Tarihi Yakutiye Medresesi önündeki ''Ahilik Haftası Kutlama Töreni'', Soma'da geçen yıl meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, etkinlik kapsamında konser verdi.

Kırşehir'den gelen ekip de ''ustalığın ispatı ve belgesi'' olarak bilinen şed kuşatma töreni düzenledi. Ekip, kasideler okuyarak, Ahiliğin Türk kültüründeki yeri ve önemini anlattı.

Vali Ahmet Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, Ahiliğin kentte esnaf bayramı şeklinde kutlandığını söyledi.

Bu kültürün bin yıllardır var olduğunu dile getiren Altıparmak, ''Osmanlı'nın kuruluş felsefesinde Ahilik vardı. Osmanlı onun üzerinde büyüdü, gelişti'' dedi.

Altıparmak, ''Kadim kültür buralara yerleşmemiş olsaydı, bin yıllarca bu topraklarda varlığımızı sürdüremezdik. Bu topraklarda bin yıllardır varsak, hakikaten bu adaletin, Ahilik kültürünün yerleşmesiyle varız'' ifadelerini kullandı.

Diğer kentlerde de Ahiliğin izlerinin bulunduğunu belirten Altıparmak, bu topraklara peygamber ve İslam ahlakının yerleştirilmesiyle bugünlere gelindiğini vurguladı.

Altıparmak, ''Ahilik, cimrilik kapısını bağlamak, lütuf kapısını açmaktır. Kahır ve zulüm kapısını bağlamak, ilim kapısını açmaktır'' diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Ahiliğin, toplumda birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı hayata geçirdiğini, coğrafyada farklı medeniyet ile uygarlıkların yerleşmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ahiliğin, Hazreti Muhammed'in sünnetine dayanan, tasavvufi boyutları bulunan bir yaşam biçimi olduğuna dikkati çeken Sekmen, ''Toplumsal uzlaşıyı esas alarak Anadolu 'ya asırlardır ışık saçan Ahilik, ortaya koyduğu prensiplerle milletimizin bu topraklarda huzur ve barışla yaşamasını sağlamıştır'' değerlendirmesinde bulundu.