AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı

AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı
AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı
- Atatürk Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslan: - "Bu, hem Türkiye hem de Avrupa açısından çok önemli bir karar. En azından Avrupa, kendi ilkelerini bu kararla hatırladı"

ERZURUM (AA) -  Atatürk Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Aslan,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesinin kararına ilişkin, "Bu hem Türkiye hem de Avrupa açısından çok önemli bir karar. En azından Avrupa, kendi ilkelerini bu kararla hatırladı" dedi.

Prof. Dr. Aslan, AA muhabirine, davanın başladığı 2005 yılından bu yana büyük gayret ve mücadele içerisinde olduğunu belirttiği Doğu Perinçek ile tüm bu süreçte kendisine destek olan Dışişleri Bakanlığının kutlanması gerektiğini söyledi.

AİHM Büyük Dairesinin kararının, bir içtihat kararı olduğuna dikkati çeken Aslan, "Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler, artık özellikle sözde Ermeni soykırımı iddia yasalarını gündemlerine alamayacak, hatta bu tür yasalar çıkaranlar da belki bu yasaları iptal etmek zorunda kalacak. Bu, hem Türkiye hem de Avrupa açısından çok önemli bir karar. En azından Avrupa, kendi ilkelerini bu kararla hatırladı" diye konuştu.

Aslan, Doğu Perinçek'in 2005'te Lozan'da verdiği konferanslarda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tarihsel ve uluslararası yalan olduğunu ifade etmesinin ardından yasal süreçte yaşananlara değinerek, şöyle konuştu:

"Önemli isimleri avukat olarak seçerek, Ermeni soykırımına yönelik propagandalarını mahkeme sürecinde de yapmaya çalıştılar. Ama bu sadece tarihi olay tartışması değil, bir siyasi olguydu. Siyaseten bunu dünyada kabul ettirme çalışmasıydı, hukuki boyutu da aslında yoktu. Burada yargılanan Avrupa ilkeleriydi, AİHM de bu oyunu bozdu. Bundan sonra daha iyi ve bilimsel ortamlarda Ermeni sorununu tartışmak, daha kolay olacaktır. En azından bu inkar yasalarına artık kimse meydan vermek istemeyecek, inkarcılığın bir suç olduğuna dair konu gündeme gelmeyecektir. Bu kararla Holocaust yani Yahudi soykırımıyla Ermeni iddialarını aynı kefeye koyma tartışmaları, son buldu."

- Ermeni diasporasının tepkisi

Yavuz Aslan, Ermeni diasporasının, AİHM Büyük Dairesinin ifade özgürlüğü açısından karar aldığını, bunun "soykırımın reddi" anlamına gelmediği düşüncesi içinde olduğunu aktararak, "Ancak Ermeni diasporası, feveran ediyor. Ayrıca bir yerde de sanki kandırıldıklarını düşünmekteler. Bu tarihi süreçte onlarda şöyle bir düşünce oluşmuş ki Batılı devletler, daha doğrusu bu işin arkasında olan güçler, hep onların yanında olacak ve hep Türkiye'nin aleyhinde karar alacak. Böyle bir karar, onları büyük anlamda şoka uğrattı" değerlendirmesinde bulundu.

AİHM Büyük Dairesi, "Perinçek-İsviçre" davasında açıkladığı kararla, 1915 olaylarıyla ilgili beyanlarından ötürü İsviçre tarafından "soykırımı inkar" ettiği gerekçesiyle mahkum edilen Doğu Perinçek'in, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. İsviçre'yi mahkum eden bu karar, 17 Aralık 2013 tarihli AİHM İkinci Daire kararının onanması anlamına gelen, kesin bir hüküm olarak nitelendiriliyor.