Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenleme

Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenleme
Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenleme
- Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay: "Yeni yasada kampanyanın süresi, iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres ya da faaliyet konusu değişikliğinde 3 ayı, tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek olması ve perakende işletmeler, başlangıç ve bitiş süresi belli olmayan indirimler yapamayacak olması olumlu gelişmedir"

 ERZURUM (AA) - Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, alışveriş merkezlerini düzenlemeyi içeren yasaya ilişkin, "Yeni yasada kampanyanın süresi; yeri açılışı, devri, kapanışı, adres ya da faaliyet konusu değişikliğinde 3 ayı, tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek olması ve perakende işletmeler, başlangıç ve bitiş süresi belli olmayan indirimler yapamayacak olması olumlu gelişmedir" dedi.

Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de içeren 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 29 Ocak'ta Resmi Gazete 'de yayımlandığını hatırlattı.

Bu yasada perakende işletmelerini ilgilendiren birçok gelişme olduğunu ifade eden Altay, şöyle devam etti:

"Ancak yasayı, tüketiciye katkıları açısından değerlendirmek istiyorum. Önemli gördüğüm konulardan ilki, bazı işletmeler tüketiciyi kandırarak 'Kapatıyoruz, tadilat veya iş değişikliği nedeniyle zararına satış' gibi hilelere başvuruyor ve bu ilanlar bir yıl boyunca mağazaların vitrinlerinden silinmiyordu ancak bir tarafta 'Kapatıyoruz' yazarken diğer tarafta elaman ilanı veren mağazalar dahi var. Yeni yasada kampanyanın süresi, iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres ya da faaliyet konusu değişikliğinde 3 ayı, tasfiye durumunda ise 6 ayı geçemeyecek olması ve perakende işletmeler, başlangıç ve bitiş süresi belli olmayan indirimler yapamayacak olması olumlu gelişmedir."

Altay, bu yasayla alışveriş merkezlerinde acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları oluşturulması ve ortak kullanım alanlarının, engellilerle yaşlı ve çocukların ihtiyacı dikkate alınarak oluşturulması zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Alışveriş merkezlerinde, geleneksel, kültürel ya da sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde 2'si oranında yer ayrılacağını dile getiren Altay, "Bu yerlerin kira bedeli, rayiç bedelinin dörtte birinden fazla olamayacak. Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkar işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer ayrılacak olması bu yasanın en önemli bölümü diyebiliriz. Çünkü Erzurum'a bakın büyük AVM'lerde Oltu taşı ürünleri özellikle tesbih satan yer yok ancak yeni yasayla artık esnaf ve sanatkarların AVM'lerde yer alacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Altay, perakende işletmelerin işleyişleri ve çalışmalarına yönelik Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde, Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacağını sözlerine ekledi.