"Anne Üniversitesi" ilk dersle başladı

"Anne Üniversitesi" ilk dersle başladı
"Anne Üniversitesi" ilk dersle başladı
- Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Anne Üniversitesi" Projesi kapsamında ilk ders verildi - Proje kapsamında değerler eğitimi, kişiler arası ilişkiler, insan ilişkileri, medya okur-yazarlığı, kişisel bakım ve imaj, sağlık bilgisi gibi temel konularda uzmanlar tarafından verilecek teorik derslerin yanı sıra anneler, öğrencilerin kullandığı yurt, kafe, sinema, sınıf gibi sosyal imkanlardan da yararlandırılacak

ERZURUM  (AA) -  Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Anne Üniversitesi" Projesi hayata geçirildi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak'ın eşi Özden Altıparmak, üniversitenin Kültür Merkezi Mavi Salon'da düzenlenen açılış programında yaptığı konuşmada, annelerin toplumun ilk öğretmenleri olduğunu söyledi.

Evin direği annelerin eğitim mimarı olduğunu ifade eden Altıparmak, "Annelerimizin eğitimine yapacağımız yatırım aslında geleceğimize yapacağımız bir yatırımdır. En önemli sermayemiz olan çocuklarımızın eğitiminde anne en etkili roldür" dedi.

Altıparmak, son yıllarda özellikle aile içi iletişimde televizyon, bilgisayar ve telefon gibi iletişim araçlarının olumsuz etkilerinin olduğunu dile getirerek, aile kurumunda oluşan dejenerasyonu önleme konusunda toplumun her kesimine görev düştüğünü belirtti.

Projenin aile içi iletişimin nasıl olması gerektiğini ve annelik becerilerini arttırmayı amaçladığını, anneleri sosyal açıdan desteklediğini vurgulayan Altıparmak, şöyle devam etti:

"Annelerimizin zamanın şartlarına göre bilgilerini güncellemelerine özgüvenlerini kazanmalarına, kendini ispatlamalarına imkan tanıyacaktır. Anneliğin okulu olmadığı söylenir. Zira annelik Allah vergisidir. Annelik yüzlerce çağrışımı ile yüreğinizde oluşturan tarifsiz bir duygudur. Anne evin direği, rahmet, sığınak, merhamettir. Anne bazen hiç kalkmak istemeyeceğimiz bir kucaktır. Öğretmendir anne, rehberdir, sırdaştır, yoldaştır, ara bulucudur. Hayat boyu öğrenme yaklaşımını benimsemiş, kişisel gelişimine değer veren anneler, çocukları ile beraber çevrelerini de olumlu yönde etkileyecek topluma eşsiz katkılar sağlayacaktır."

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da üniversitelerin sadece kayıtlı olan öğrencileri yetiştiren bir kurum olmadığına dikkati çekerek, "Yapılan çalışmalarda iyi bir yuvada büyüyen, aile sevgisini alan çocukların daha başarılı ve kendine güvenen, bilgilerini insanlık lehine kullanan bireyler olduğunu görüyoruz. Eğitim yuvada anne şefkatiyle başlıyor. Anne sevgisi olmayan, aile yuvası olmayan dahi çocukların bu bilgilerini insanlığın aleyhine kullanmada öne çıktıklarını görüyoruz. Bu proje ile eğitilmiş, bilgili annelerimizin yetiştirdiği çocuklar da ülkelerine faydalı olacaktır" diye konuştu.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut ise birkaç yıl önce kadınların kıyafetlerinden dolayı üniversitelere alınmadığını, resmi kurumlarda zorluk yaşadığını hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'ın başbakanlığı dönemindeki girişimleriyle bu olumsuzluklar ortadan kalktı. Şu anda geldiğimiz nokta çok güzel. Lisede ve üniversite çocukları olan hanımefendilere böyle bir kurs imkanı açıldı" dedi.

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayda Çelebioğlu da projenin 8 hafta boyunca cumartesi günleri yürütüleceğini ifade ederek, teorik derslerin yanı sıra üniversitede gezilerin olacağını anlattı.

Çelebioğlu, çocukların hangi kafelere gittiğini, hangi sinemalarda film izlediklerini, hangi yurtlarda kaldıklarını paylaşacaklarını söyleyerek, "Üniversite hayatına geçiş dersi ile başlayacağız. Daha sonra iletişim konusunda derslerimiz olacak. Değerler eğitimi, kişiler arası ilişkiler, insan ilişkileri, medya okur-yazarlığı, kişisel bakım, çocuk gelişimi ve imaj, sağlık bilgisi derslerimiz olacak" ifadelerini kullandı.

Projeye 40 kişinin müracaat ettiğini dile getiren Çelebioğlu, proje sonunda diploma töreni düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Kursiyerlerden Kezban Çalıklar, her zaman okumak, çocuklarına faydalı olmak istediğini vurguladı.

İçinde hep üniversite sırasında oturma isteği olduğunu dile getiren Çalıklar, "Şu anda çok heyecanlıyım o sıralara oturup bir şeyler öğrenmek istiyorum. İki çocuk annesiyim, biri üniversiteden mezun oldu, diğeri okuyor ve bu durumdan gurur duyuyorum. Umuyorum ki genç annelerimiz çocuklarını yetiştirirken, burada aldıkları bilgilerle daha faydalı olacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, "Kadın Sağlığı" konulu ilk dersi verdi.