Anneler Günü

Anneler Günü
Anneler Günü
ERZURUM (AA) - AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, "Anneler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Mesajında, dünyanın en zor ve en güç...

ERZURUM (AA) - AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, "Anneler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, dünyanın en zor ve en güç görevini icra eden, en yüce hislere sahip, merhametin, şefkatin, fedakarlığın ve koşulsuz sevginin sembolü olan anneliğin değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini belirten Yeşilyurt, annelerin yerlerinin hiçbir zaman  doldurulamayacağını ifade etti.

Yeşilyurt, annelerin cennete girişin anahtarı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Anneliği tarif ederken, genellikle 'ailenin temel direği' ve 'toplumun mimarı' gibi ifadeler kullanılır. Nitekim de öyledir. Fakat İslam'la müşerref olan herkes bilir ki anneler aynı zamanda cennete girişin anahtarıdır. Anneler, ayaklarının altına cennet serilen mukaddes varlıklardır. Yüce dinimiz İslam, annelik makamını öylesine yüce tutmuştur ki onlarca Ayet-i Kerime'de ve yine Allah Resulü'nün birçok Hadis-i Şerif'inde annelere saygı, tazim ve hürmet uyarısında bulunulmuştur. Kaldı ki dünyaya yeni gelen Hazreti İsmail için su arayan Hacer annemizin Safa ile Merve tepeleri arasındaki koşturmacası dahi Hac ibadetinin vecibelerinden birisi haline gelmiştir. Dolayısıyla annelik makamı bizim için aynı zamanda imandır, inançtır, övünçtür ve kıvançtır."

İnanç sistemi içerisindeki yeri ve toplumsal yaşamdaki rolleri dolayısıyla anneleri hükümet olarak da el üstünde tuttuklarını belirten Yeşilyurt, şöyle devam etti:

" AK Parti hükümetleri döneminde doğum öncesi bakım hizmetleri de dahil olmak üzere, hastanede doğumlar ve aşılama hizmetleri yüzde 98 oranında arttı. Bizden önceki dönemlerde bebek ölüm hızı bin 31 dolayındayken, AK Parti hükümetlerinin uygulamaya soktuğu sağlık reformları sayesinde bu oran binde 7'lere kadar geriledi. İlaveten yeni doğan annelere altın hediye edilmeye başlandığı gibi, yeni evlenecek çiftlere ve anne adaylarına günümüzde artık çeyiz yardımı bile yapılıyor. Kadınlarımızın ve dolayısıyla annelerimizin sosyal hayata katılımını sağlamak ve onları güçlü kılabilmek için her türlü adımı atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerimle canını vatanı için feda eden kahraman evlatlarımızın bizlere emaneti olan şehit annelerimiz başta olmak üzere, gazilerimizin anneleri ve diğer tüm annelerimizin gününü kutluyorum."