Asırlık gelenek "arafalık"

Asırlık gelenek "arafalık"
Asırlık gelenek "arafalık"
- Erzurum'da çocuklar asırlık geçmişe sahip olan, "arafalık" toplama geleneğini bu Ramazan Bayramı arifesinde de yaşattı - Günün erken saatlerinde bayramlıklarını giyinen çocuklar, kapı kapı dolaştıkları evlerde el öpüp, şeker, fıstık, ceviz ve harçlık topladı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da asırlardır bayram öncesinde sürdürülen 'arafalık' geleneği, bu Ramazan Bayramı arifesinde de yaşandı.

Günün erken saatlerinde bayramlık elbiselerini giyinen çocuklar, bayrama hazırlık için ellerine aldıkları poşet ve çantalarla kapı kapı dolaşıp 'arafalık' topladı.

Kalabalık gruplar halinde evlere gelen çocukları karşılayan aileler, çocuklara tebessüm gösterip şeker, çikolata, fıstık ve harçlıklarını verdikten sonra hayır dualarıyla yolcu ediyor.

Araştırmacı- yazar  Nurullah Özkılıç, AA muhbirine yaptığı açıklamada, 'Arife' kelimesinin tanımak ve tanışmak anlamına geldiğini, bunun Müslüman Türk milletinin önemsediği geleneklerden biri olduğunu söyledi.

Bugün için evlerde önceden hazırlıklar yapıldığını ve bunun asırlardır süren bir gelenek olduğunu belirten Özkılıç, "Bayramlar öncesinde şerefe ve arafa günleri banyolar yapılır, çocuklar yıkanır. Bugünlerde banyo yaptırılan çocuğa dökülen her tas su için 'şifalı sular olsun, arafa şifası olsun' denilirdi. Arife günü geldi mi çocuklar sabah erkenden uyanırdı. Çocuklara bayramlıkları giydirilir, ellerine bez torba tutuşturulurdu. Çocuklar ev ev dolaşarak arafalık toplardı" diye konuştu.

Özkılıç, birbirinden güzel manilere de konu olan bu bayram kültürünün en iyi şekilde yaşatıldığını bildirerek, geleneğin sonraki nesillere de aktarılması gerektiğini ifade etti.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Kapı

  ,

  yazar