Atardamarı tıkalı hastaya ameliyatsız tedavi

Atardamarı tıkalı hastaya ameliyatsız tedavi
Atardamarı tıkalı hastaya ameliyatsız tedavi
- Erzurum'da, periferik arter hastalığı bulunan 80 yaşındaki kişinin tam tıkalı ayak atardamarı, Türkiye'de ilk kez DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulandığı belirtilen yöntemle, cerrahi müdahale yapılmadan açıldı - Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Kaygın: - "Bu yöntem, tam tıkalı ayak atardamarlarının gelişen teknolojik ilerlemelerle açılmasını, kan dolaşımının sağlanmasını, ayakta kangren oluşumunu ve ayağın kesilmesini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, periferik arter hastalığı bulunan 80 yaşındaki kişinin tam tıkalı ayak atardamarının, cerrahi müdahale yapılmadan açıldığı bildirildi.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi'nden Doç. Dr. Mehmet Ali Kaygın, açıklamasında, ayak atardamarları tamamen tıkalı 80 yaşındaki hastayı, ameliyatsız yöntemle tedavi ettiklerini belirtti.

Bu yöntemin, ilk kez  ABD 'de, Türkiye 'de de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulandığını aktaran Kaygın, şunları kaydetti:

"Bu yöntem, tam tıkalı ayak atardamarlarının gelişen teknolojik ilerlemelerle açılmasını, kan dolaşımının sağlanmasını, ayakta kangren oluşumunu ve ayağın kesilmesini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Bu yöntem, kasıktan girilen küçük delikten kateter ilerletilip, tıkalı alana gelindiğinde, kateterin motorlu sistemiyle tıkanıklığın açılmasına dayanıyor. Bu yöntemi diğerlerinden farklı kılan özellik ise genel anesteziye gerek olmadan, lokal anesteziyle ayaklarındaki atardamarı yüzde 100 tıkalı olan ve hiçbir girişimle açılamayan hastalara uygulanabilmesidir. Damar tam açıldığı için kan dolaşımı, cerrahi müdahale gerektirmeden sağlanıyor."

Kaygın, hastanın tedaviden bir gün sonra taburcu edildiğine işaret ederek, "Hasta ertesi gün taburcu edildiği için hastanede kalış süresi kısalıyor, işlem sonrası tıkalı ayak damarlarının tam açılmasıyla günlük yaşam kalitesi de belirgin olarak artıyor" ifadesini kullandı.

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ise müdahaleyi gerçekleştiren Kaygın'ı tebrik ederek, "Erzurum, sağlıkta yükselişini adım adım devam ettiriyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda arkadaşlarımızın yaptığı böylesi başarılı çalışmalarla yükseliş ve gelişim ivmemiz, artarak devam edecek" görüşünü bildirdi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  Kamu

  ,

  Yaşam

  ,

  Kalp

  ,

  eylül

  ,

  eğitim

  ,

  müdahale

  ,

  yöntem